"Florile Dalbe", un succes răsunător şi-n acest an!


Marţi, Festivalul de Datini şi Obiceiuri de Crăciun "Florile Dalbe" a generat o vibrantă atmosferă de sărbătoare la Curtea de Argeş! Marele eveniment de tradiţii româneşti specifice sezonului, organizat de Consiliul Judeţean Argeş - prin Şcoala Populară de Arte şi Meserii Piteşti - şi în parteneriat cu administraţiile publice locale din Curtea de Argeş, Brăduleţ, Corbi şi Hârseşti a ajuns la final şi, aşa cum anticipam în ediţia noastră de luni, acesta a fost unul realmente apoteotic. Reamintm că, în urmă cu două săptămâni, s-au derulat etapele locale, iar finalişii au fost stabiliţi de juriul format din reputaţi specialişti în etnologie, dar şi din oameni de presă, care au avut dificila sarcină de a-i alege pe cei mai buni dintre concurenţi. Concursul s-a încheiat pe scena Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", după o defilare spectaculoasă pe Bulevardul Basarabilor, care a strâns pe margini zeci de concitadini dornici să admire bogăţia de costume şi obiceiuri de Crăciun. Grupurile de urători au pornit pe jos din parcarea aferentă Bisericii Sfântul Nicolae Domnesc şi au făcut popas în faţa Primăriei Municipale, acolo unde au fost întâmpinate de primarul Constantin Panţurescu, consilieri locali şi numeroşi angajaţi din cadrul administraţiei publice locale. După ce fiecare dintre echipele participante a rostit câte o urare însoţită de o demonstraţie din repertoriul pregătit pentru festival, s-au împărţit mere, covrigi şi cozonac, potrivit datinii strămoşeşti. Traseul a continuat în urări şi strigături în răsunet de tobe până la C.C.A., acolo unde grupurile au fost introduse şi prezentate înaintea publicului numeros de către moderatorul George Mărgineanu, solist popular. Din recuzita colindătorilor n-au lipsit capra, ursul, plugul şi alte obiecte cu valoare de simbol pentru obiceiurile reînviate în cadrul acestui festival. În urma etapelor anterioare, în finală au participat următoarele formaţii de urători: "Mlădiţele Mihăeştiului" - Mihăeşti; "Muguraşii" - Schitu Goleşti; "Brezaia" - Rucăr; "Mioriţa" - Jugur; "Grâuşorul" - Rociu; Corul Şcolii Miceşti; "Tămăşelul" şi "Mugurelul" - ambele din Cicăneşti; Grupul Şcolii Bârla; "Bratia" - Vlădeşti; "Mlădiţe Muscelene" - Bălileşti; "Flori de cireş" - Mărăcineni; "Vestitorii" şi "Colindătorii" - ambele din Corbi; "Cununiţa" - Muşăteşti; "Brăduleţul" - Brăduleţ; "Florile dalbe" - Valea Iaşului şi Secţia de Canto Curtea de Argeş a Şcolii Populare de Arte şi Meserii Piteşti. Regalul de colinde şi urări de Crăciun a generat o atmosferă autentică a Sărbătorilor de Iarnă specifică satelor argeşene, aşa cum se petreceau odinioară...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
