"Să se prezinte procesele verbale de recepţie la investiţii!"

Cerinţa a fost formulată de către consilierul Ion Şerban în cadrul şedinţei de legislativ în care s-a aprobat execuţia bugetului municipal pe trimestru III al anului în curs. "Rog să se consemneze în procesul verbal de şedinţă cerinţa pe care o formulez de a ni se prezenta procesele verbale de recepţie la investiţiile realizate. Şi nu mă refer la reparaţii sau mici cârpeli, ci la lucrări de mai mare anvergură! Reamintesc colegilor că aşa am stabilit la aprobarea bugetului pe anul în curs, dar - după cum se ştie - până în prezent n-am primit măcar un astfel de document, din care să rezulte valoarea...". " Şi mai ales cine a făcut recepţiile respective, ce componenţă au avut comisiile...", s-a auzit vocea altui consilier local, care sprijinea cerinţa formulată de către Şerban, care a exemplificat: "De ce de la Liceul <<Ferdinand I>>, când s-a recepţionat Terenul de sport multifuncţional, am putut primi documentaţia despre care vorbim şi de la Auto - nu?... Constat că se fac investiţii şi în parcurile din oraş, ceea ce este lăudabil. Mai puţin este maniera de lucru, deoarece avem angajată firmă de construcţii atât pentru Terasa 1 Mai, cât şi pentru parcul de la Centrul de Cultură şi Arte, însă când am vizitat şantierele respective cu colegul Ionel Păunescu, am găsit angajaţi de la SPGC descărcând o maşină cu pavele. Când i-am întrebat ce fac acolo, ne-a spus că au primit dispoziţie şi execută ce li s-a ordonat!...".
Unul dintre colegii din arcul puterii locale a încercat să "dreagă busuiocul" emiţând presupunerea că probabil erau de la "Spaţii verzi" şi făceau lucrări care nu fuseseră prevăzute în contract. Numai că restul colegilor le-a râs în nas, pentru că era aiurea ca specialiştii de la "Spaţii verzi" să hămălească la descărcatul pavelelor din maşini! "La licitaţia pe SEAP am văzut că era prevăzut şi gazonul. Deci, care este adevărul ce ni se ascunde, câtă vreme nu primim acele procese verbale de recepţie?..." "Corect ar fi să ştim şi noi ce era prevăzut, ce s-a făcut şi mai ales cine a semnat", a spus şi Ştefan Dumitrache. "Luăm act de aceste propuneri!", a cuvântat cu duhul blândeţii, ca un veritabil duhovnic în Postul Crăciunului, preşedintele de şedinţă Bogdan Alexandru Dabija, punând astfel capăt divergenţelor, cel puţin pentru moment.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
