Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 17:35

Domneşti: 2019 a fost un an bun!

 

Aceasta a fost caracterizarea dată de către primarul Gabriel Zăvoianu, care se află la primul mandat după decesul regretatului primar Nicolae Smădu. Dumnealui a câştigat alegerile parţiale din vara lui 2017 şi a preluat din mers sarcinile de edil-şef. "Nu mi-a fost deloc uşor, deşi eram familiarizat cu problemele, dar una este perspectiva din care le priveşti din postul de viceprimar, şi cu totul alta din cel în care mă aflu acum. De la bun început mi-am stabilit ca ţintă continuarea proiectelor aflate în derulare şi completarea lor cu altele, de mare interes local, complementare. Strategia pe care am urmat-o a fost aceea a gestionării pragmatice a tuturor situaţiilor şi a identificării cu ceilalţi aleşi ai comunităţii a unor soluţii de rezolvare a problemelor oamenilor cu costuri suportabile şi eficienţă cât mai apropiată de nivelul maxim".
Din prima categorie a nominalizat vastul proiect de alimentare cu apă lansat prin 2005 de predecesorul lui Nicolae Smădu, primarul Gheorghe Vasile, care îngloba comunităţile locale din Nucşoara, Corbi, Domneşti şi Pietroşani. Ambiţia iniţiatorului liberal, care căuta să fructifice situaţia favorabilă creată de existenţa guvernării conduse de liderul partidului său din acele vremuri, Călin Popescu Tăriceanu, era să încheie cu brio generosul proiect până la finalizarea mandatului 2004-2008. Dar n-a reuşit nici dumnealui şi nici urmaşul, Nicolae Smădu, oferindu-i lui Gabriel Zăvoianu posibilitatea finalizării acestuia, deşi prima comună a ieşit din program la scurt timp după demarare. Acesta a ajuns la stadiul final, la începutul anului 2020, în care se execută racordarea gospodăriilor cetăţenilor la reţelele de apă şi canalizare şi la înfiinţarea unei societăţi comune în cadrul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară înfiinţată de celelalte trei, ce va avea ca obiectiv gestionarea acestui important sector de activitate. "Astfel eficientizăm firma şi optimizăm cheltuielile ce se vor diviza între beneficiari, respectiv UAT-urile noastre. În 23 decembrie am avut o întâlnire în cadrul ADI şi s-a stabilit ca S.C. Apă-Canal Valea Doamnei să dispună de un capital social de pornire în sumă de 150.000 lei, la care fiecare comunitate a contribuit cu câte 50.000 lei. Acum ne aflăm în faza finală a organizării şi în luna ianuarie vom organiza concursul pentru ocuparea postului de manager al societăţii. Acesta va trebui să întocmească un buget şi să facă angajările de personal necesar cu un număr de minim 7 salariaţi specializaţi, conform aprobării date de A.N.R.S.C., ca să se poată obţine licenţierea absolut necesară de operator local, pentru demararea activităţii de gestionare a serviciului de alimentare cu apă. Pentru canalizare va trebui să dublăm numărul angajaţilor... Deocamdată, avem rezolvată branşarea a circa 800 gospodării din totalul de 1.030 înregistrate la Domneşti, ceea ce înseamnă cam 70%. Proiectele pentru 2020 sunt prioritizate şi sperăm să dispunem de banii necesari pentru a le pune în operă, cel puţin aşa cum s-a întâmplat în 2019", a concluzionat primarul Zăvoianu. Iar faptul că anul încheiat recent a meritat categorisirea de "bun" este dovedit şi de asfaltarea a 0,250 km pe strada Aninoasei. Realizarea reprezintă un simbol pentru edili, căci de vreo 30 ani nu s-a mai pus covor asfaltic la Domneşti! Acum în plan este continuarea pe strada Spiru Haret, pentru a se ajunge la lungimea de 1 km. Nu este foarte mult, dar este un început pentru o localitate cu reţeaua rutieră compactă, care însumează circa 17 km şi care, pe o finanţare completă, având în vedere topografia şi pregătirea bună a terenului, cu rigolele deja puse la punct în mare parte, s-ar putea încheia pe parcursul unei singure veri...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It