La Muşăteşti, 2019 a rămas un an greu...

Pentru aleşii locali din localitatea de pe Valea Vâlsanului, anul de care tocmai ne-am despărţit a fost unul destul de greu. Şi asta mai ales din cauza raportului dezechilibrat dintre nevoile oamenilor şi posibilităţile administraţiei de a le acoperi. Una peste alta, s-au mai adăugat şi distrugeri provocate fie de inundaţii, fie de atacurile animalelor sălbatice (mistreţi şi urşi, mai ales). Acestea au provocat pagube gospodăriilor sau avutului cetăţenilor, şi vorbim despre culturi agricole, stupi de albine, dar şi de animalele domestice precum ovine, caprine ori suine (porci). Totuşi s-a reuşit demararea unui amplu proiect prin care se va realiza alimentarea cu apă şi canalizarea - despre care v-am informat deja - şi care va continua în cursul acestui an. Mari dificultăţi a avut conducerea administraţiei publice locale cu încasarea contractelor de colectare a gunoiului, astfel că la final de 2019 mai datora operatorului exclusiv FINANCIAR URBAN circa 100.000 lei. Îmbucurător este însă faptul că a scăzut cantitatea de gunoi menajer colectat lunar cu circa 700 kg.
De asemenea, s-au pus la punct în ultimii ani edificiile şcolare sau culturale, care au intrat în proiecte de modernizare puse în execuţie. De remarcat ar fi faptul că la Serbarea Pomului de Iarnă, administraţia a pus la dispoziţia conducerilor acestor instituţii 283 pachete cu cadouri pentru copii, oferite prin sponsorizări în mare parte - ne-a informat primarul Constantin Oancea. În aşteptarea cifrelor de echilibrare, edilii îşi fac curaj cu speranţa ca bugetul local pentru 2020 să fie măcar la nivelul anului precedent, deşi provocările dintr-un an electoral pot perturba destule calcule...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
