"Sperăm să avem un buget măcar de nivelul celui din 2019!"

Aceasta a fost dorinţa exprimată de către primarul albeştean, Gabriel Popa. Dumnealui a avut un an bun în 2019, în care a demarat sau a încheiat importante proiecte de dezvoltare, dar a avut şi destule dificultăţi de depăşit. Una dintre acestea a vizat colectarea taxelor pentru salubritate de la populaţie, la care administraţia publică locală încă mai are unele datorii la operatorul exclusiv din zonă, FINANCIAR URBAN. În luna decembrie a anului trecut s-au primit de la Guvern 100.000 lei, bani care au fost viraţi în contul datoriilor la amintita societate. În această perioadă se schiţează bugetul pentru anul 2020, pornind de la un nivel al taxelor şi impozitelor locale păstrat ca şi în anul precedent, la care s-a adăugat doar rata inflaţiei. "Nevoile sunt multe, posibilităţile deocamdată destul de limitate, astfel că încă o dată va trebui să stabilim priorităţile investiţionale şi să păstrăm şi o rezervă financiară - pentru orice eventualitate. Eu sunt convins că printr-o optimizare a organizării ne vom descurca până la urmă onorabil şi în acest an al alegerilor, care se anunţă a fi destul de dificil, căci totul pare să fi ieşit din certitudini şi să fi intrat pe tărâmul probabilităţilor...", concluziona zilele trecute primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
