La Albeşti vor continua proiectele de modernizare

Aceasta este asigurarea pentru anul în curs pe care o dă primarul Gabriel Popa locuitorilor comunei pe care o conduce. În primul rând vor continua asfaltările programate. Acestea vor fi urmate de modernizarea trotuarelor din centrul comunei pe o lungime de circa 2 km. "Avem deja rezolvată problema pe vreo 0,7 km şi sper ca în februarie să putem demara această lucrare ce va schimba în bine imaginea zonei. Vom continua, de asemenea, lucrările la grădiniţa din centrul comunei, astfel încât în anul şcolar 2020-2021 să funcţionăm la o capacitate de aproximativ 50 de copii. Avem fericirea de a fi una dintre localităţile ce şi-a păstrat rata natalităţii, dovadă fiind şi faptul că la serbarea Pomului de Crăciun am distribuit 590 pachete cu cadouri copiilor noştri care frecventează unităţile şcolare de la preşcolari până la ciclul gimnazial. Finanţarea investiţiei s-a făcut cu sprijinul Ministerului Educaţiei, de unde vin 1.600.000 lei ce vor completa resursele de la bugetul local cifrate la 1.300.000 lei. Grija pentru viitor a fost şi rămâne prioritară la Albeşti!" Primarul Popa n-a uitat să pomenească despre Staţia de Epurare de la Albeşti-Pământeni, investiţie cifrată la vreo 400.000-500.000 lei, finanţată pe O.G. nr. 7/2008, unde s-a ajuns în faza finală a lucrărilor, inclusiv a celor de canalizare din zonă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
