Nicolae Pană: "2019 putea fi un an şi mai bun!"

Primarul din Coşeşti regretă faptul că, din motive obiective ce nu ţin de administraţia pe care o conduce, anul trecut n-a fost încununat de rezultatele care să răsplătească munca echipei pe care o conduce. "Întârzierea adoptării bugetului la nivel naţional ne-a pus în postura de a bate pasul pe loc în primul trimestru şi nu numai. Sumele de echilibrare pentru bugetul local au venit târziu, şi nu integral, ceea ce s-a tradus prin nişte pierderi de bani. Apăsătoare au fost şi prestaţiile sociale care au căzut în sarcina noastră, a administraţiilor publice locale, pentru că acolo s-a dus cam 1 miliard lei vechi, chiar şi în condiţiile în care unele ce nu se încadrau în prevederile legii au fost suspendate. Astfel s-au întârziat achiziţiile publice, proiectarea şi demararea lucrărilor de execuţie a investiţiilor. Agenţii economici - şi mă refer strict la constructorii cu care am avut contracte, deşi deficitul din domeniu se manifestă la nivel naţional - au avut mari dificultăţi cu găsirea şi păstrarea oamenilor calificaţi. Apoi intemperiile din vară, cu furtuni şi vijelii, ne-au dat şi ele destul de lucru, căci au produs pagube în gospodăriile cetăţenilor şi pe domeniul public... Cumva am mai recuperat din întârzierile la lucrările de execuţie în această perioadă de iarnă, când s-a putut munci mai bine decât în toamna ploioasă, întrucât n-a nins şi temperaturile au fost, totuşi, destul de favorabile pentru anumite lucrări... Colectarea veniturilor proprii s-a înscris în media multianuală şi acum încercăm să finalizăm proiectul de buget pentru anul în curs. Estimativ, ne vom afla la nivelul lui 2019, cu speranţe de ceva peste, căci am înţeles că prestaţiile sociale se vor întoarce la bugetul naţional... Pentru acest an, ca şi pentru cei ce urmează, avem proiecte de dezvoltare din domeniul apei şi canalizării, precum şi a asfaltărilor, din care am reuşit circa 1 km anul trecut, pe centru, dar vizăm şi reţeaua de alimentare cu gaze, pentru care urmărim să obţinem fonduri guvernamentale, căci din cele locale este imposibilă finanţarea integrală a lucrărilor la ora actuală!", ne-a informat primarul Pană.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
