Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:53

"Schimbare la faţă" a legislativului municipal? Toate proiectele primarului Panţurescu au fost aprobate în unanimitate!

Este pentru prima dată în actualul mandat în care şedinţa Consiliului Local Curtea de Argeş a fost una liniştită, în care nu s-a mai ajuns la clinciuri verbale şi situaţii tensionate. Drept urmare, toate proiectele propuse de către primarul Constantin Panţurescu au fost aprobate, şi nu oricum, ci în unanimitate! Este o noutate absolută, mai ales că totul a decurs normal, începând cu alegerea unui nou preşedinte de şedinţă, continuând cu faptul că şeful executivului nu s-a mai enervat şi încheind cu punctul "Diverse". Calmul plat în care s-a desfăşurat reuniunea a indus o uşoară stare de somnolenţă printre aleşii locali, dintre care unii au fost surprinşi de ochiul indiscret al aparatului foto tocmai când căscau... În rest, atmosfera a fost una lucrativă, de responsabilitate şi de fair-play din partea tuturor celor prezenţi. Şi nu este vorba neapărat despre faptul că unii dintre consilieri "ar fi depus armele" în faţa primarului sau că s-ar fi simţit lipsa lui Ionel Păunescu, aşa cum s-a insinuat după şedinţă. Marţi, în Sala Mare de la parterul Primăriei Municipale "a domnit concordia", vorba lui Caragiale!... Adevărul este că proiectele propuse au fost analizate corect de către aleşii urbei, care au încercat şi să le îmbunătăţească prin amendamente. Dintre acestea s-a evidenţiat propunerea lui Ion Şerban de a se acorda anumite facilităţi la transportul local persoanelor care au depăşit vârsta de 65 ani, au pensii sub limita de 1.000 lei ori nu au venituri şi sunt în incapacitate de muncă - aşa cum a completat Ştefan Dumitrache. Cei doi au fost susţinuţi şi de liberali, prin Cristian Mitrofan, aşa că urmează ca directorul DAS, Mariana Moise, să facă un studiu de impact şi să se discute şi cu operatorul de transport. De remarcat ar fi faptul că şeful administraţiei publice locale le-a prezentat aleşilor stadiul în care se află proiectele de dezvoltare care au primit finanţare, făcând şi o proiecţie sumară asupra bugetului pe anul în curs ce va fi pus în dezbatere în vederea aprobării în perioada următoare.
La şedinţă au participat următorii consilieri locali: viceprimarul Gabriel Jubleanu, Ştefan Dumitrache, Viorel Popescu, Ana Maria Rovenţa, Gheorghe Andreescu, Maria Dicu, Răzvan Bădescu, Anca Răduţu şi Loredana Stancu (toţi de la PSD), Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani (PNL), Ion Şerban şi Marius Deaconu (PAM), Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ALDE), precum şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR). A absentat doar Ionel Păunescu (PAM), care era plecat în vacanţă. Din partea executivului au fost prezenţi: secretarul general al UAT, Radu Chirca, şeful Resurselor Umane, Dorinel Savu, şeful ADP, Adriana Ciorbaru, directorul DAS, Mariana Moise, şefa de la Taxe şi Impozite Locale, Simina Tudorescu, Melania Zarioiu (Evidenţa Informatizată a Persoanei), Constantin Teodorescu (Investiţii), Camelia Vărzaru (Relaţii cu publicul), precum şi Cătălin Nastea însoţit de Gabriel Nastea (SPU), directorii de servicii publice Marin Florea (SPPTO) şi Ioan Ghiţă (SPGC).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It