"Examenul de capacitate de la locale nu încetineşte ritmul de lucru la Ciofrângeni!"

Aşa a sunat declaraţia oferită de către primarul Dorin Florin Panţeru zilele trecute. În localitatea pe care o conduce, administraţia publică locală îşi face treaba cu profesionalismul recunoscut de mare parte dintre locuitori. "Suntem în slujba oamenilor şi nu ne lăsăm atraşi de alte zone de interes! Acest an este unul electoral, dar asta nu schimbă cu nimic situaţia pentru mine şi pentru colegi. Noi n-avem timp de precampanii sau campanii electorale, căci avem un front de lucru permanent deschis, ceea ce ne obligă să ne drămuim cât mai bine timpul. Nu ne plângem că n-am avea de muncă. Ceea ce ne lipsesc sunt sursele de finanţare pentru rezolvarea problemelor cu care ne confruntăm. De pildă, acum, eu sunt preocupat de alunecarea de teren survenită în urmă cu un an la Burluşi. Deşi am întreprins întocmai şi la timp demersurile legale, ceea ce am reuşit până în prezent a fost să stabilizăm cât de cât situaţia, după ce am cărat vreo 80.000 mc pământ de acolo. Asta nu înseamnă însă că am rezolvat mare lucru, aşa că am reluat cererile de sprijin financiar pentru lucrarea de reabilitare-stabilizare a terenului, pentru protejarea caselor oamenilor. Am încheiat bine anul 2019, cu colectări de peste 94% la veniturile proprii şi acum aşteptăm sumele de echilibrare de la Consiliul Judeţean, pentru a definitiva proiectul de buget pentru anul în curs. Adoptarea acestuia este cea mai importantă hotărâre de consiliu dintr-un an întreg, căci ne va permite să ne desfăşurăm activităţile ştiind precis pe ce mizăm sigur. Pentru acest an avem în vedere continuarea proiectelor aflate în derulare, şi mă refer la execuţiile lucrărilor de apă şi canalizare, a centrului ce se construieşte prin DGASPC, precum şi a modernizărilor de drumuri. Lucrăm la foc automat pentru definitivarea documentaţiei şi parcurgerea procedurilor pentru asfaltare şi alimentarea cu gaze. În mod evident, nu ne permitem să avem frisoane electorale. În ziua decisivă a alegerilor, cetăţenii vor decide dacă ne-am făcut datoria aşa cum le-am promis sau, dacă nu, ne vor trimite acasă! În prima ipostază vom continua, iar în a doua vom preda ştafeta, cu ştampila, eşarfa şi biroul de primar şi ne vom vedea de treabă în plan particular, dorind celor ce ne vor înlocui să facă mai mult şi mai bine pentru comunitate!", a concluzionat primarul Panţeru pe tonul omului sigur că şi-a făcut cu prisosinţă datoria.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
