Castrările gratuite ale animalelor se reiau la Valea Iaşului

Anunţul a fost făcut de către primarul Nicolae Barbu în cursul şedinţei ordinare a legislativului local din data de 30 ianuarie. Dumnealui a răspuns unei întrebări formulate de către unul dintre consilierii locali, care voia să ştie ce s-a mai făcut în privinţa soluţionării problemei câinilor comunitari. "Aceasta este o problemă foarte complicată, pentru care deocamdată nu avem soluţie. Adăpostul de la Valea Sasului, din Curtea de Argeş, nu mai este operaţional. Acum tatonăm posibilitatea de a colabora cu o firmă de la Piteşti". Primarul a fost completat de către viceprimarul Cristian Enescu: "Adăpostul de la Smeura poate găzdui până la 6.000 de câini, dintre care mare parte iau calea străinătăţii după ce sunt sterilizaţi. Din informaţiile de care dispunem, într-o lună şi jumătate - mai mult sau mai puţin - se va face un astfel de adăpost şi în comuna învecinată, Valea Danului...". "Şi primesc şi tute de la noi?...", s-a interesat pe un ton evident de glumă consilierul local Vasile Ungureanu, fără a primi vreun răspuns. "Din 3 februarie, doar pentru o săptămână, firma care a mai avut două acţiuni similare la noi anul trecut va relua sterilizarea gratuită pentru câini şi pisici. Specialiştii acesteia au optat pentru spaţiul oferit la Centrul de Informare Turistică de la Mustăţeşti, unde au găsit cea mai bună locaţie operativă din Argeş. Este o oportunitate ce merită să fie fructificată de către proprietarii de animale din zona Curtea de Argeş!", a concluzionat primarul Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
