"Suntem pe drumul cel bun, vom continua cu aceeaşi echipă la Cepari!"

Declaraţia îi aparţine primarului Cristian Ciobanu. "Dom' profesor" - cum îi spun cei ce-l simpatizează - a câştigat primul mandat de şef al administraţiei publice locale la alegerile de acum patru ani şi a făcut echipă bună la primărie cu Aurelian Solomon, venit tot din reţeaua de învăţământ. "Am pornit la drum cu avantajul experienţei dobândite în mandatele de viceprimar. Ştiam care sunt problemele comunei, eram informat despre posibilităţile bugetului local, astfel că am căutat să fructificăm toate oportunităţile de finanţare a dezvoltării. Am reuşit să întocmim proiecte pe care le-am depus, unele au fost acceptate şi am trecut la implementarea lor, altele sunt în diferite faze de aşteptare. Sunt şi cazuri în care va trebui să procedăm la redepunere, din cauze ce nu depindeau de noi. Oricum, în 2019, am executat proiecte în valoare de miliarde de lei, iar la începutul acestui an am avut bucuria de a afla că am primit finanţare pentru sala de sport ce se va executa prin Compania Naţională de Investiţii. O problemă rămasă nerezolvată, pentru care insistăm la forurile abilitate, este aceea de la ruptura de teren produsă în anul 2018 pe o lungime de circa 900 m la Răcoreşti, care ameninţă distrugerea drumului şi a unei case. Noi ne-am făcut datoria la timp, am semnalat problema, am primit vizitele în teren şi am depus documentaţia necesară obţinerii finanţării, însă nu s-a materializat ceva, deşi am făcut SF-uri, am obţinut avize pentru care s-au cheltuit bani de la buget... Dl. viceprimar Solomon, care a menţinut legătura cu forurile abilitate. mi-a comunicat că la CNI se aşteaptă refacerea comisiilor. Noi vom continua diligenţele pentru rezolvarea acestei probleme. În plan local suntem pe cale să finalizăm proiectul de buget pentru anul 2020, pe care-l vom propune spre dezbatere şi adoptare legislativului. Atunci vom şti precis pe ce bani ne bazăm anul acesta. Dacă mă întrebaţi despre alegerile locale, ţin să vă asigur că ne vom prezenta în faţa cetăţenilor cu aceeaşi echipă de conducere, deoarece am lucrat eficient cu dl. viceprimar. Oamenii vor decide cui să-i acorde încrederea pentru un nou mandat, având de ales între cine promite să facă minuni şi cine a făcut tot ceea ce i-a stat în putinţă pentru a dezvolta localitatea. Sper să ne luptăm în programe şi nu în lucruri ce nu ne fac vreunuia cinste!", a încheiat primarul Cristian Ciobanu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
