Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:49

Şedinţă operativă de legislativ la Valea Iaşului

Prima reuniune a Consiliului Local s-a desfăşurat vineri, în data de 30 ianuarie, sub preşedinţia liberalului Gheorghe Sorescu. Primarul Nicolae Barbu a solicitat legislativului şi a primit aprobarea de suplimentare a celor 20 proiecte de hotărâre înscrise iniţial pe ordinea de zi să le mai adauge încă 3. Acestea erau legate de reţeaua şcolară aprobată pentru anul de învăţământ 2020-2021, de canalizare şi alimentarea cu gaze, precum şi de acordarea unui spaţiu de birou medicului veterinar Dănuţ Baghiu, în incinta dispensarului din centru comunei. Preşedintele de şedinţă, Sorescu, după ce "şi-a intrat în mână", a fost foarte expeditiv şi multitudinea punctelor de pe ordinea de zi a fost epuizată în puţin peste două ore, timp în care toate proiectele au fost aprobate fie cu unanimitate de voturi, fie cu majoritate. Din prima categorie au făcut parte cele privitoare la rapoartele de activitate de la persoanele cu dizabilităţi, de la SVSU (incendii), la acordarea unor ajutoare de urgenţă în valoare de 12.000 de lei pentru 3 persoane, planul de lucrări ce vor fi executate de către beneficiarii de ajutor social în folosul comunităţii, precum şi la programul de pregătire a personalului din primărie, la salariile angajaţilor, la drumuri, gaze, canalizare, salubrizare, înfiinţarea unui serviciu propriu de gospodărie comunală sau la spaţiul pentru medicul veterinar. În categoria proiectelor aprobate cu majoritate de voturi unanimitatea a fost spartă de abţinerea consilierului social-democrat Vasile Gheorghiu, la proicte cum au fost cel cu aprobarea consumului lunar de carburant pentru Duster-ul primăriei în anul curent, deşi se propusese unul redus faţă de cel precedent. De remarcat ar fi faptul că au fost prezenţi toţi cei 11 consilieri locali - viceprimarul Cristian Enescu, Andrei Grigorescu, Emil Gorunescu, Gheorghe Sorescu, Valeriu Sandu, (PNL), Marius Constantin Bărbulescu, Vasile Gheorghiu şi Gheorghe Niţu (PSD), Vasile Ungureanu (PMP), Oliver Bucur (PRU) şi Constantin Ştefănescu (ALDE, care se află în convalescenţă după o intervenţie chirurgicală complicată şi n-a rezistat până la finalul şedinţei) - dar au lipsit toţi cei 3 delegaţi săteşti. Din partea executivului local au participat la reuniune secretarul UAT, Nicolae Stoicescu, contabilul Mihail Bărbulescu şi şeful de la SVSU, Sorinel Calea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It