Vasile Ungureanu a obţinut amendarea unui proiect de acordare ajutoare de urgenţă la Valea Iaşului

Consilierul local ales pe listele PMP a intervenit după prezentarea proiectului de hotărâre propus de către primarul Nicolae Barbu şi a propus egalizarea sumelor acordate ca ajutoare de urgenţă pentru 3 cazuri ale unor consăteni. Iniţial se propuseseră câte 5.000 lei pentru 2, respectiv 2.000 lei. Beneficiarii sumei de 12.000 lei erau consilierul local Constantin Ştefănescu şi localnicele Gabriela Ducu şi Lidia Filofteia Pandelică. "Avem în discuţie acordarea de ajutoare de urgenţă pentru 3 persoane îndreptăţite legal să le primească. Toţi cunoaştem cazurile şi tocmai de aceea v-aş propune, ca din spirit de echitate, dar şi pentru ca banii respectivi să fie de real ajutor, să-i împărţim în mod egal, acordând fiecăruia câte 4.000 lei. Altfel, cu doar 2.000 lei nu ştiu cum se poate descurca Filofteea Pandelică la cumpărarea unor materiale de construcţie...", a spus Vasile Ungureanu. Cum n-au mai existat comentarii sau alte propuneri, preşedintele de şedinţă Gheorghe Sorescu a supus amendamentul la vot, obţinând unanimitatea. "Avem banii necesari?" - s-a interesat social-democratul Gheorghe Niţă. Răspunsul l-a dat primarul Nicolae Barbu pe un ton uşor glumeţ: "Dacă nu sunt, să-i dea contabilul Mihail Bărbulescu din buzunarul propriu!". Apoi şeful administraţiei publice locale i-a informat despre situaţia înregistrată anul trecut, atunci când printr-o hotărâre de consiliu s-a diminuat cuantumul ajutoarelor acordat persoanelor cu probleme sociale pentru achiziţionarea de medicamente, astfel încât coroborat cu cele 2 ajutoare de câte 5.000 lei şi alte mai mărunte, au determinat reducerea cheltuielilor sociale comparativ cu anii 2018 şi 2019. "N-am împovărat bugetul local cu ele şi nici n-o vom face. Practic, eu puteam acorda aceste sume în tranşe lunare de câte 500 lei, permise de legislaţia în vigoare, dar am considerat că nu era corect faţă de dvs. De aceea am ţinut să trec prin consiliu proiectul de hotărâre pe care vă mulţumesc că l-aţi aprobat în unanimitate. Solicitările aprobate au fost şi vor fi onorate în funcţie de banii disponibili la un moment dat!", a concluzionat primarul Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
