Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:50

Primarul Langer: "Prin centenara Elena Negriloiu ne cinstim părinţii!"

Aşa a sunat confesiunea şefului administraţiei publice din Sălătrucu, referitor la evenimentul organizat pentru onorarea celei mai vârstnice membre a comunităţii locale. După cum v-am informat deja, festivitatea se va desfăşura miercuri, 5 februarie, începând cu ora 10.00. "Noi, locuitorii de astăzi ai acestei frumoase comune de pe Valea Topologului, facem parte dintr-o comunitate creştină, cu vechime multiseculară. Viaţa oamenilor de sub munte a fost şi rămâne una care merită să fie trăită din plin de toţi cei ce ştiu să se bucure de rezultatele muncii de zi cu zi. Această înţelepciune ne-a fost transmisă din generaţie în generaţie, împreună cu preceptele religiei creştin ortodoxe. Părinţii noştri, chiar şi în timpuri în care ateismul căuta să sugrume religia strămoşească, ne-au învăţat să respectăm cele 10 porunci, bază a moralei ce ne putea călăuzi pe drumul unei vieţi demne. Şi s-au străduit să ne ajute după puterile lor, ca să reuşim să devenim oameni respectaţi de semeni. Am fost crescuţi în cultul muncii şi pentru grija pe care ne-au purtat-o constant, au binemeritat respectul nostru. La fel am procedat, la rându-ne, cu copiii noştri şi mulţi am ajuns în faza în care ne putem bucura acum de reuşitele lor. D-na Elena Negriloiu împlineşte în aceste zile venerabila vârstă de 100 de ani, ceea ce nu este puţin, dacă luăm în calcul încercările la care au supus-o viaţa. Dumneaei reprezintă tipul femeii cuminte de la munte, cu frică de Dumnezeu - cum se spune pe la noi... Eu n-am auzit să se fi plâns de asprimea vieţii, ci - aşa cum a învăţat de la părinţi - şi-a văzut de rosturile casei, îngrijindu-se de familie, fără să caute să iasă cu ceva în evidenţă şi mulţumindu-se cu ceea ce dobândea prin truda proprie. Repet: pentru noi este nu numai un martor în timp, de la care am avea multe de învăţat, dar şi un exemplu de viaţă. Tocmai de aceea afirm că prin evenimentul care-i este dedicat, fiecare dintre noi, cei care vom fi prezenţi acum, ne cinstim părinţii!", şi-a încheiat primarul Nicolae Langer declaraţia ce s-a constituit într-o emoţionantă mărturie de suflet.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It