Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:51

S-a aprobat alocarea sumei de 157.400 lei pentru proiecte de dezvoltare în Curtea de Argeş

În prima şedinţă din acest an, consilierii municipali au aprobat în unanimitate, după dezbateri, proiectul privind alocarea sumei de 120.000 lei destinată elaborării Studiului de Oportunitate privind delegarea gestiunii de transport public local de persoane prin curse regulate, respectiv a sumei de 37.400 lei pentru expertizare a obiectivului "Producerea energiei electrice din surse regenerabile" (Centrala Fotovoltaică, nefinalizată, care a produs o imensă gaură în bugetul local în timpul administraţiei conduse de către primarul Nicolae Diaconu). Primarul Constantin Panţurescu a expus motivele ce stau la baza întocmirii documentaţiei de proiect puse la dispoziţia aleşilor locali, informându-i că hotărârea de consiliu era necesară pentru a se putea ajunge la semnarea contractului de finanţare pentru transport. De asemenea, a spus că era necesară o expertizare a situaţiei în care se găsea investiţia abandonată de la ceea ce s-a urmărit a fi o centrală fotovoltaică de producere a energiei electrice prin surse regenerabile, obţinute din energia solară. Ion Şerban şi-a asumat calitatea de purtător de cuvânt al colegilor din legislativ şi a cerut anumite precizări referitoare la proiectul de finanţare a transportului prin care se poate accesa suma de circa 10 milioane de euro, interesându-se de locul în care se va amplasa autobaza pentru autobuzele electrice care urmează să fie cumpărate, precum şi dacă există posibilitatea ca această importantă componentă a vieţii cotidiene citadine - transportul local de persoane - s-ar putea externaliza. I s-a răspuns că autobaza va fi amplasată la vechiul grajd închiriat de Călin şi că externalizarea activităţii urmează să fie decisă în legislativ pe baza concluziilor Studiului de Oportunitate propus spre elaborare de către specialişti în domeniu. "A trecut perioada de 5 ani în care nu puteam interveni pe străzile asfaltate prin PIDU şi acum suntem în situaţia de a interveni acolo unde sunt prea înguste pentru a permite accesul autobuzelor electrice", a intervenit din nou Şerban. "Va mai dura ceva până la momentul intervenţiei pe acele străzi, pe care este greu să întorci şi roaba, dar trebuie să avem în vedere finanţarea remedierilor ce se impun", a admis şeful administraţiei municipale. Interlocutorul a pus în discuţie şi traseele noi care ar trebui înfiinţate, atrăgând atenţia că preţul de 2 lei pentru biletul de transport s-ar putea dovedi insuficient în perioada următoare, când s-ar putea ajunge la dublare: "Nu ştiu cât va scădea cu mijloacele de transport electric...". Şi avea perfectă dreptate, deoarece sunt destui elevi care preferă transportul cu taxiul la unităţile şcolare din raţiuni economice. Astfel, se grupează câte 4 şi împart cheltuielile de transport, care sunt astfel mai mici decât cu microbuzele din transportul public! Iar dacă operatorii nu folosesc aparatele de taxare, se deschid largi perspective pentru evaziune fiscală. Foarte adevărat, Şerban n-a dus raţionamentul până la capăt, dar asta nu înseamnă că asemenea situaţii nu se regăsesc în municipiu.
Referitor la situaţia investiţiei în Centrala Fotovoltaică abandonată, primarul Panţurescu a spus limpede că de acolo nu se putea spera la recuperări de sume, însă prin expertizarea de către specialişti s-ar putea da o orientare privitoare la ceea ce era de făcut cu investiţia la stadiul la care fusese abandonată. "Dacă ne-am propune să continuăm şi s-o ducem la bun sfârşit, banii investiţi nu i-am recupera probabil nici în 30 de ani! De aceea trebuie să căutăm soluţii de accesare a unor finanţări externe...". Cum unul dintre aleşii locali s-a interesat ce finalitate a avut procesul deschis de administraţia publică locală cu constructorul, a primit răspunsul de la preşedintele de şedinţă, Ştefan Dumitrache: "S-a câştigat procesul, dar n-am avut de unde recupera banii, căci firma în cauză nu mai exista!". Acestea fiind spuse, proiectul a fost aprobat prin vot unanim de către consilierii locali.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It