Şedinţă de lucru a Adunării Eparhiale

Marţi, în cadrul Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului, sub preşedenţia Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, a fost organizată sesiunea de lucrări a Adunării Eparhiale. Programul s-a derulat în paraclisul "Sf. Ierarh Calinic de la Cernica" din incinta Centrului Eparhial, în prezenţa tuturor deputaţilor aleşi în cadrul acestui organism deliberativ. Înainte de începerea şedinţei, a fost oficiată o slujbă TE DEUM de către chiriarh împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul argeşean a fost cel care a şi deschis lucrările Adunării Eparhiale, enumerând pe scurt evenimentele importante din decursul anului 2019 şi reliefând eforturile depuse de cei direct implicaţi în toate activităţile Eparhiei. Prin intermediul unui material video realizat de Departamentul Mass-media al Eparhiei, a fost prezentată activitatea desfăşurată anul trecut de Centrul Eparhial, cu accentul pe proiectele din cadrul sectoarelor administrativ bisericesc, economic-financiar, construcţii bisericeşti, cultural-misionar, social-filantropic, teologic-educaţional şi patrimonial. De asemenea, mai mulţi membri ai Adunării Eparhiale şi-au expus opiniile legate de realizările anului trecut, subliniind totodată implicarea personală în calitatea de deputat. Cu acest prilej, au fost făcute şi propuneri constructive cu privire la misiunea Bisericii în societate. Adunarea Eparhială este organism deliberativ pentru toate problemele administrative, culturale, social-filantropice, economice şi patrimoniale ale Eparhiei. Membrii Adunării Eparhiale, clerici şi mireni, se aleg pentru o perioadă de patru ani şi sunt în număr de 30. Printre cei prezenţi la eveniment s-au numărat: stareţul Mănăstirii, Caliopie Ichim, primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu, deputatul Mircea Drăghici, preşedintele Consilului Judeţean Argeş Dan Manu, fostul prefect Emilian Dragnea, inspectorul şcolar general al judeţului Argeş, Dumitru Tudosoiu, primarul Mioveniului, Ion Georgescu, primarul din Câmpulung, Liviu Ţâroiu, managerul Muzeului Judeţean, Cornel Popescu şi alţii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
