Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 18:53

Primarul Langer: "Dacă ţine timpul cu noi, vom finaliza în februarie drumul de la Şura!"

Starea vremii din această iarnă ciudată a fost favorabilă continuării lucrărilor de construcţii. Am descoperit că acestea sunt în plină desfăşurare şi în cea mai nordică localitate de pe Valea Topologului. La începutul lunii lui Făurar, constructorii lucrau din plin în Sălătrucu de Sus la finalizarea investiţiei de asfaltare a drumului de la Şura. "Lucrarea face parte dintr-un proiect de investiţii complex, în valoare de multe miliarde lei vechi. După aşternerea covorului asfaltic pe drumul în lungime de 1,5 km, am ajuns în faza în care se execută rigolele de scurgere pluvială şi podiştile tip de intrare spre curţile gospodăriilor sau a proprietăţilor din zonă. Aici va fi un teren perfect fie pentru crearea unui nou cartier de locuinţe şi case de vacanţă, fie pentru pensiuni turistice sau alte investiţii din sfera productivă. Spun asta deoarece nu sunt dificultăţi deosebite în ceea ce priveşte asigurarea utilităţilor - şi mă refer în primul rând la alimentarea cu apă şi la cea cu energie electrică, dar mai ales gândindu-mă la faptul că este o zonă deosebit de frumoasă, care beneficiază de aerul curat al înălţimilor, fiind şi protejată de inundaţii sau de alunecări de teren", a declarat primarul Nicolae Langer.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It