Primarul Barbu: "Nu vă bazaţi pe coronavirus ca să scăpaţi de mine!..."

Aşa a sunat replica dată de şeful administraţiei publice locale consilierului Vasile Gheorghiu în prima şedinţă ordinară din acest an. La punctul în care s-a discutat despre pregătirea personalului propriu, aleşii locali au fost informaţi că în proiectul de buget pentru anul în curs, care le va fi supus dezbaterii în vederea aprobării, s-au alocat sume mai mici decât în anii precedenţi. "De altfel, în ultimii ani, nu s-a prea mai mers la pregătire specială a personalului, căci n-au fost bani decât de cursuri indispensabile pentru anumiţi funcţionari. Despre pregătirea consilierilor locali nici nu mai poate fi vorba în această perioadă, deoarece deşi urmează alegerile, probabil că mulţi dintre cei prezenţi îşi vor prelungi mandatele. În ceea ce-i priveşte pe cei ce eventual vor câştiga prime mandate, vom proceda legal la momentul potrivit...". Consilierul PSD Gheorghiu a avansat în acel moment propunerea de a o muta pe d-na Elena Oancea din aparatul propriu al primarului la alt domeniu de activitate, care i se părea mai potrivit cu pregătirea dumneaei, astfel încât să crească eficienţa actului administrativ. "Vom avea o mare problemă atunci când va pleca dumneaei la pensie. Am rugat-o să ceară prelungire pentru că nu avem încă un om îndeajuns pregătit să facă faţă sarcinilor de la Biroul Agricol şi de la Administrativ. În cazul în care vom avea de eliberat Aurorizaţii de Construire şi nu vom dispune de personal specializat, va trebui să apelăm la cei de la Consiliul Judeţean. Asemenea situaţii ne-ar provoca ceva pagube, căci jumătate din sumele ce s-ar plăti legat de actele respective ar rămâne la ei. Tocmai de aceea am insistat să mai rămână până când vom putea s-o înlocuim cu succes...", a precizat şeful administraţiei publice locale. Consilierul Gheorghiu nu s-a dat bătut şi a atacat pe flanc, cu o întrebare aparent nevinovată, dar care avea bătaie lungă (pentru unii): "În China nu mai pleacă nimeni?...". Liberalul Emil Gorunescu a răspuns la fel de acid: "De cine vreţi să scăpaţi?..." Schimbul de replici a semănat cu nişte dueluri retorice, la care primarul Barbu nu putea asista placid, aşa că a intervenit bărbăteşte în disputa consilierilor locali: "Eu am fost acum 4 ani în China, dar acum nu mai plec undeva. Un sfat dezinteresat pe care-mi permit să vi-l adresez ca să nu fiţi dezamăgiţi mai târziu: nu vă bazaţi pe coronavirus ca să scăpaţi de mine!...".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
