Salariile şi indemnizaţiile sunt îngheţate la Primăria Valea Iaşului, în anul 2020!

Primarul Nicolae Barbu i-a anunţat pe aleşii locali în şedinţa din data de 30 ianuarie despre acest lucru: "În acest an nu vor creşte salariile funcţionarilor publici, ale specialiştilor şi restului personalului din aparatul propriu al primarului. Acest lucru este valabil şi pentru indemnizaţiile primarului, viceprimarului şi consilierilor locali. Singura modificare la venituri vine din reglarea coeficienţilor...". Din exemplele oferite rezulta că acestea sunt nesemnificative şi, deci, fără cine ştie ce impact asupra cheltuielilor salariale prevăzute în bugetul pe anul în curs. Singura precizare a fost solicitată de către consilierul Vasile Ungureanu (PMP): "Ce se întâmplă cu indemnizaţiile de merit?..." "Nu se pune în discuţie aşa ceva, deci nu vom avea vreo indemnizaţie de acest gen!" Răspunsul categoric al primarului se pare că i-a convins pe membrii legislativului să voteze în unanimitate proiectul de hotărâre aferent!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
