Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:07

"Festina lente, Ionele!"

Consilierul municipal ales în primul mandat în 2016 pe lista PAM, Ionel Păunescu, "se grăbeşte încet" în precizarea căii politice pe care o va urma la localele din acest an. Cu câtva timp în urmă ne confirma faptul că va participa la întâlnirea membrilor PRO ROMÂNIA de la Bucureşti, după care avea să fie prezent la Piteşti, unde urma să vină liderul Victor Ponta. Iarna care s-a prăbuşit peste capitală a încurcat însă planurile multora şi reuniunea de bază a fost reprogramată pentru finalul acestei săptămâni. Păunescu a rămas consecvent declaraţiei anterioare şi a reconfirmat prezenţa sa la Bucureşti, însă a ocolit diplomatic să spună deschis dacă va candida pentru postul de primar al municipiului Curtea de Argeş pe lista PRO ROMÂNIA. Explicaţia este una simplă, droarece Victor Ponta a apărut alături de Marcel Ciolacu, liderul interimar al PSD, după ce împreună cu UDMR au reuşit să asigure succesul moţiunii de cenzură prin care au doborât Guvernul Orban, ce-şi asumase răspunderea pe alegerea primarilor în două tururi. Atunci, liderii de stânga au dat de înţeles că iau în calcul posibilitatea de a face anumite înţelegeri în teritoriu, astfel încât să aibă candidaţi comuni la posturile de primari din unele localităţi. Printre care, cu siguranţă, se numără şi Curtea de Argeş, unde se prefigurează o luptă dură între candidaţii de la PSD şi de la PNL, respectiv Constantin Panţurescu şi Cristian Mitrofan. Aici nu mai este un secret faptul că Ionel Păunescu are o simpatie deosebită pentru primarul în funcţie, chiar dacă în cursul acestui mandat au mai avut unele clinciuri verbale în legislativul municipal, generate de viziuni administrative contrare. De altfel, atunci când nu se ştia cu siguranţă dacă alegerea primarilor avea să se facă într-un tur sau în două, se ştie că Păunescu îl avertizase pe liberalul Mitrofan că în cazul în care se va confrunta în turul doi cu Panţurescu, îl va sprijini pe şeful administraţiei municipale să mai câştige un mandat. Acum însă, lucrurile par să se fi complicat, aşa că toţi protagoniştii alegerilor locale viitoare au devenit destul de prudenţi în declaraţii, dând impresia că vor să evite "nisipurile mişcătoare" ale politicii noastre, care are o tradiţie veche conform căreia una se spune şi alta se face! Rămâne de văzut ce ne va rezerva viitorul...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It