Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:10

La Primăria Băiculeşti se vor asigura creşterile salariale legale în 2020

Primarul Niculaie Dragnea a ţinut să-i asigure pe funcţionarii publici şi angajaţii contractuali din aparatul propriu că nu vor rămâne păgubiţi deoarece în ianuarie nu li s-au asigurat măririle salariale aşteptate. "Am prevăzut sumele respective în buget şi ele se vor plăti după adoptarea acestuia, incluzând şi drepturile pentru luna ianuarie. Considerăm că este necesar nu numai să respectăm prevederile legii, dar şi să căutăm să instaurăm un climat bun de lucru şi de colaborare nu numai între angajaţii primăriei, ci şi între aceştia şi cetăţenii comunei", a explicat şeful administraţiei publice locale. Acesta a mai spus că numărul salariaţilor din subordine este de 24, în condiţiile în care Organigrama şi Statul de funcţii are aprobate 35 posturi. "La noi nu s-a practicat ocuparea posturilor pe favoritisme, nepotisme sau criterii politice - cum s-a reclamat prin alte localităţi. De asemenea, n-am pus condiţii restrictive de genul celor în care candidaţii trebuiau să aibă domiciliul în Băiculeşti. Dovadă este faptul că, la noi, vreo 10 dintre angajaţi sunt navetişti. Criteriul de bază pentru noi a fost competenţa dovedită de către candidaţi la concursul de ocupare a posturilor şi apoi de către cei angajaţi în exercitarea atribuţiunilor funcţionale din fişa postului!"
Primarul Dragnea a sugerat că prin neocuparea a 11 posturi dintre cele aprobate s-a făcut o economie pe baza distribuirii judicioase a sarcinilor de serviciu, atitudine care a condus şi la o eficientizare a muncii. De asemenea, a subliniat şi faptul că iarna aceasta, lipsită de zăpadă deocamdată, a condus la economii frumoase la cheltuielile ce se efectuau pentru deszăpezire şi apoi pentru reparaţiile drumurilor, în primăvară. Oricum, la Băiculeşti, deszăpezirea se face în mod tradiţional prin mijloace tehnice şi forţa de muncă proprie - autogreder, tractor şi buldoexcavator - cărora li se adaugă şi oamenii. "Am căutat să evităm semnarea de contracte de deszăpezire costisitoare cu firme particulare, tocmai pentru a nu risipi resursele de la buget. Şi chiar dacă în iernile grele au mai apărut şi ceva nemulţumiri din partea celor care ţineau cu tot dinadinsul să începem de la dumnealor acţiunile de curăţare de omăt a drumurilor, şi nu de la arterele principale către cele secundare, ne-am descurcat onorabil - zic eu - cheltuind eficient banii alocaţi acestor acţiuni", a concluzionat primarul Dragnea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It