Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:08

Municipalitatea continuă execuţia lucrărilor de investiţii

Vremea favorabilă a permis desfăşurarea acestora chiar şi în lunile de iarnă. La Curtea de Argeş se lucrează spornic la termoizolarea Spitalului Municipal, la finalizarea lucrărilor de modernizare de pe strada Valea Iaşului, precum şi sensul giratoriu din cartierul Ivancea. Primarul Constantin Panţurescu, potrivit obiceiului său, îşi face timp aproape zilnic pentru a vedea cum avansează lucrările. Spre sfârşitul săptămânii trecute l-am surprins la decolmatările de pe Valea Doamnei şi am aflat câteva lucruri interesante: "Am început această curăţenie a văii pentru a pregăti demararea proiectului de modernizare a zonei de lângă Magazinul Vidraru, realizat de arh. Traian Ionescu, pe care ziarul dvs. l-a prezentat cu câtva timp în urmă. Acolo trebuie să aducem terenul la cotă, iar după încheierea perioadei Mărţişorului, va dispărea trotuarul foarte larg pentru a face loc unei parcări moderne. În ansamblu este prevăzut şi un părculeţ, care va schimba imaginea zonei în bine, căci vor fi şi nişte copaci plantaţi, ce vor face casă bună cu rondurile de flori. În ceea ce priveşte strada Valea Iaşului, dacă vremea ne va ajuta în continuare, ca şi până acum, estimăm că vom finaliza lucrările prin luna mai, la un standard înalt de calitate. Eforturile noastre se vor concentra în această perioadă şi pe strada Nordului, unde vom începe cu verificarea reţelei de apă care are o vechime de vreo 7 ani. Se va proceda la punerea ei în presiune, pentru a vedea dacă sunt tronsoane care trebuie înlocuite sau dacă va fi nevoie de o schimbare totală. Apoi vom demara lucrările programate în acea zonă industrială foarte importantă din nordul municipiului".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It