Primarul Oancea: "Bugetul local pentru 2020 este ceva mai slăbuţ decât precedentul..."

Cea mai importantă hotărâre de consiliu din acest an urma să fie adoptată în şedinţa convocată de către primarul Constantin Oancea pentru ziua de azi. "Bugetul local pentru 2020 este ceva mai slăbuţ decât precedentul... Şi asta deoarece cheltuielile materiale şi cele sociale consumă peste 50% din total. Am reuşit să asigurăm Secţiunea de Funcţionare, mai puţin partea care ţine de asistenţii persoanelor cu dizabilităţi, unde avem descoperit deocamdată ultimul trimestru. Sperăm însă că declaraţiile venite din zona guvernamentală conform cărora vor prelua acest sector important, în care se consumă multe fonduri, să nu fi fost doar o poveste... Noi avem vreo 20 asistenţi şi aproximativ 90 persoane beneficiare ale Legii 416, a venitului minim garantat, din care apte de muncă sunt doar 15 sau 16. Chiar şi în aceste condiţii, am căutat să acoperim cât se poate din finanţările pentru Secţiunea de Dezvoltare, unde avem multe proiecte în execuţie. Dintre acestea le-aş aminti pe cele de apă şi canalizare (proiecte 50% realizate), podul de la Valea Teascului (tot cam 50%), terenul multifuncţional de sport din centrul Muşăteştiului, la Căminul Cultural (40-50%). Ultimele două preconizăm să le încheiem în cursul acestui an. Avem în plan continuarea asfaltării pe DC 218, dintre Stroeşti şi Costeşti-Vâlsan, pe o lungime de 1 km, ceea ce ar conduce la dublarea carosabilului modernizat din 2019 până în prezent. Ţin să precizez că lungimea sa totală este de 5,3 km, iar proiectul este unul etapizat pe mai mulţi ani. Acesta a fost finanţat iniţial pe FDI, care s-a suspendat în decembrie trecut şi acolo avem o problemă greu de rezolvat... Nu în ultimul rând, ne propunem să construim la Stroeşti un nou dispensar uman, deoarece reabilitarea clădirii vechi ar costa mai mult decât una nouă, precum şi continuarea demersurilor pentru alimentarea cu gaze a comunei. După adoptarea bugetului vom şti cu adevărat de ce sume vom dispune la toate capitolele!", a încheiat primarul Constantin Oancea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
