Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:09

La Curtea de Argeş, interes cetăţenesc minim faţă de bugetul pentru 2020

# Dezvoltarea primeşte sume duble faţă de Funcţionare anul acesta: 67% - 33%, din totalul de 99.000.000 lei!

Cetăţenii din Oraşul Regal nu prea sunt interesaţi de cea mai importantă hotărâre pe care o aprobă aleşii lor într-un an. Dovada suplimentară am primit-o marţi, când la dezbaterea publică a bugetului municipal au fost prezenţi doar 6-7, dintre care vreo 4 sau 5 erau de pe strada Valea Doamnei. În rest, au participat primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu, directorul economic Gheorghe Florescu, PR Camelia Vărzaru, Gheorghe Greavu (Investiţii), jr. Călin Budan, directorul general de la S.C. AQUATERM S.A., jr. Claudia Mihăilescu, directorul de la SPU, Cătălin Gabriel Nastea şi consilierii locali Ion Şerban, Ionel Păunescu, Cristian Mitrofan, Doru Georgescu şi Bogdan Alexandru Dabija. Directorul economic a anunţat că pentru anul în curs vom avea un buget de start în valoare de 99.000.000 lei. Primarul Constantin Panţurescu a dat anunţul-bombă, conform căruia, din total, Secţiunea de Funcţionare are alocată suma de 35.000.000 lei, restul banilor - 64.000.000 lei (!?!...) fiind dirijaţi spre investiţiile aflate în derulare sau preconizate să fie demarate. S-a precizat că la Asistenţă Socială nu sunt acoperite necesităţile pe tot anul, astfel că nu s-au alocat bani pe voucherele de vacanţă - situaţie de care s-a interesat o persoană aflată în sală, care a fost asigurată că se vor plăti drepturile legale până la sfârşitul anului, deoarece este de aşteptat să apară şi rectificări pozitive de buget. Şeful administraţiei municipale a trecut în revistă principalele investiţii programate pentru 2020 şi a precizat faptul că în urma licitaţiilor care se vor desfăşura pentru execuţii de proiecte, vor rămâne sume de bani ce vor fi redistribuite în funcţie de priorităţile stabilite în legislativul municipal.

Faptul n-a liniştit grupul cetăţenilor de pe Valea Doamnei care solicitau alocarea unor sume pentru a lărgi drumul care s-a îngustat după ce a fost mâncat de ape în timp, făcând greoaie, dacă nu chiar imposibilă intrarea maşinilor de intervenţie în cazuri extreme. Situaţia - susţineau dumnealor - era de prin 2013 şi, în ciuda multor cereri, încă nu se rezolvase. Chiar şi după ce primarul Panţurescu le-a explicat că nu s-a putut ţine de promisiunea de a demara rezolvarea problemei întrucât situaţia juridică a albiei apei nu era clarificată şi că a alocat bani pentru cadastrare, urmând ca apoi să se urmeze cursul legal, revolta oamenilor n-a fost stinsă definitiv. Şi asta în ciuda faptului că li s-a explicat cu răbdare - inclusiv de către consilierii locali - cum stau lucrurile. "Eu nu pot comite ilegalităţi, pentru a rezolva încurcăturile produse de predecesori şi să ajung în puşcărie, pentru că aş încălca legea!", a spus primarul. Situaţia era oarecum asemănătoare cu aceea a unui cetăţean de pe strada Fabricii, căruia i se stopase construcţia deoarece - după intrarea în drepturi a noului PUG - se trezise cu terenul plasat în extravilan. I s-a explicat că acolo este necesar un PUZ pe baza căruia să se corecteze eroarea şi terenul în cauză să fie reintrodus în intravilan. Omul voia să i se spună clar când putea relua lucrările de construcţie, deşi aflase că PUZ-ul respectiv trebuia să fie achitat de dumnealui. Şi cum n-a primit satisfacţie, a plecat un pic cam supărat... Intervenţii în general pertinente şi la obiect, însoţite de propuneri concrete, au avut toţi aleşii locali prezenţi la dezbatere.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It