Dumitru Cosmescu, un vizionar uitat...

În ultimul timp s-a stârnit un scandal de proporţii pe mediu. Conform normelor Uniunii Europene, statele membre aveau obligaţia de a institui şi aplica măsuri speciale de protecţie a mediului. Şi s-au conformat, cu excepţia Greciei, României şi Bulgariei - state balcanice cu mentalitate levantină. Acestea erau somate să-şi îndeplinească obligaţiile până în luna martie a anului 2019. Şi cum n-au făcut-o, acum riscă aplicarea unor amenzi usturătoare şi a procedurilor de infrigement, dacă nu vor respecta într-un termen scurt obligaţiile respective. Printre obiectivele indicate era amenajarea unor centuri verzi, din copaci, în jurul marilor oraşe. Bucureştiul era prima ţintă în acest demers. Scandalul tocmai de aici a pornit, căci capitala încă nu dispune de o astfel de centură de protecţie deşi - se spune - că s-ar fi cheltuit ceva bani în acest sens.
Recent am avut o discuţie cu unul dintre promotorii unei astfel de idei, Dumitru Cosmescu. Domnia sa a fost prin 2002-2003 unul dintre artizanii programului de administrare liberală a municipiului Curtea de Argeş. În timpul Guvernării Tăriceanu (2004-2008), a ocupat pentru o perioadă un post de secretar de stat în Ministerul Agriculturii condus de către Gheorghe Flutur. Atunci a implementat mai multe programe pragmatice de susţinere a fermierilor, din care o parte au fost aplicate cu bune rezultate. De asemenea, Dumitru Cosmescu susţinea de pe atunci necesitatea unor centuri verzi create în jurul localităţilor pentru protecţia mediului şi nu numai. Iar ideea a pus-o în practică prin 2008, atunci când a candidat la postul de senator în Colegiul Mioveni şi a distribuit gratuit către proprietarii de terenuri între 5.000 şi 6.000 pomi fructiferi în acest scop. "Este foarte adevărat, aşa s-a întâmplat... Păcat că au trecut vreo 15 ani ca să se ajungă la adevăr. Încă de prin 2005, eu insistam pe necesitatea amenajării acestor centuri verzi şi unii mă luau în râs, fiind incapabili să înţeleagă importanţa unui mediu curat, dispunând de o cantitate suplimentară de oxigen, care ar fi susţinut mai bine sănătatea publică. Asta dacă nu aveau alte interese... Eu am căutat atunci să dau un exemplu cu acei pomi, sperând că nu va rămâne singular. Tot pe atunci promovam şi ideea unui traseu turistic construit pe un veritabil Drum al ţuicii, care să ajungă până la Bâlea, trecând prin zone bogate în monumente istorice, precum Curtea de Argeş, Cetatea lui Vlad Ţepeş de la Căpăţâneni, prin Defileul Argeşului, valorificând salba de popasuri turistice şi pensiuni din zonă şi, eventual, prin nişte staţiuni turistice montane, cu pârtii de schi şi cu amenajamente care să le facă atractive şi în sezonul estival... Au fost idei pentru care m-am bătut la vremea mea, dar care au sfârşit ca nişte iluzii. Nici nu mai ştiu ce s-a ales din acei pomi distribuiţi cu mai bine de un deceniu în urmă, căci n-a venit cineva măcar să-mi mulţumească pentru idee...", a concluzionat cu o uşoară tristeţe politicianul retras la vatră, Dumitru Cosmescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
