Buget de start adoptat în unanimitate la Valea Iaşului: 4.344.550 lei!

# Ruptura bănuită dintre primarul Barbu şi viceprimarul Enescu apare acum ca o crevasă
Bugetul local pentru anul 2020 a fost adoptat în şedinţa ordinară din data de 19 februarie. La convocarea primarului Nicolae Barbu au lipsit cei 3 delegaţi săteşti, Ionel Iorga, Eugenia Iancu şi Florin Bîrlă, cărora datorită unei chemări la IŞJ li s-a alăturat, din motive independente de voinţa proprie, directorul Liceului "Regele Mihai I", prof. dr. Andrei Grigorescu. Au fost prezenţi însă ceilalţi aleşi locali, după cum urmează: viceprimarul Cristian Enescu, încă la PNL, alături de colegii de partid Emil Gorunescu, Valeriu Sandu, Gheorghe Sorescu (preşedinte de şedinţă), Marius Constantin Bărbulescu, Vasile Gheorghiu şi Gheorghe Niţă (toţi de la PSD), Constantin Ştefănescu (ALDE), Vasile Ungureanu (PMP) şi Oliver Bucur (PRU). Din partea aparatului propriu al primarului au participat secretarul Nicolae Stoicescu şi contabilul Mihail Bărbulescu. Din total, Secţiunii de Funcţionare i s-au alocat 4.200.000 lei, iar celei de Dezvoltare - 144.500 lei. Ca de obicei în astfel de situaţii, s-a luat la "puricat" fiecare capitol şi, unde s-a considerat necesar, consilieri locali precum Vasile Gheorghiu sau cuscrul Vasile Ungureanu au formulat amendamente şi, de la caz la caz, fie s-au abţinut, fie s-au opus. Foarte pragmatic, preşedintele de şedinţă Sorescu n-a admis să se bată apa-n piuă, astfel că deşi pe ordinea de zi a şedinţei erau înscrise destule puncte, s-au epuizat în mai puţin de două ore! Iar rezultatul a fost foarte bun, căci bugetul în totalitate a fost unanim acceptat.
Nu la fel s-a întâmplat şi cu solicitatea acordului de principiu pentru demararea procedurilor destinate înfiinţării unui parc industrial în suprafaţă de 5 ha teren pe izlazul Nuculeţ. Argumentaţia primarului Nicolae Barbu, care le-a reamintit celor prezenţi că în principiu se discutase acest subiect încă de la finalul anului 2018, şi că proiectul ar putea fi benefic pentru comunitate, suplimentând taxele şi impozitele sau oferind localnicilor locuri de muncă bine plătite, n-a putut anula refuzul opoziţiei PSD-PMP, care - după discuţii pe alocuri aprinse - a votat contra. Acestora li s-a adăugat cu o abţinere viceprimarul Cristian Enescu şi, în lipsa consilierului local Andrei Grigorescu, s-a ajuns la balotaj (5-5). Consecinţa: acordul de principiu nu s-a mai dat, căci a lipsit majoritatea simplă de voturi necesară! "Este clar că sunt unii aleşi locali care resping categoric investiţiile în localitate, care ne-ar ajuta în proiectele de dezvoltare. Păcat!...". Aşa a sunat comentariul sec al primarului Nicolae Barbu, care a refuzat însă să spună ceva despre ruptura constatată încă o dată între dumnealui şi viceprimarul Cristian Enescu. Despre care s-a zvonit de câtva timp că şi-ar căuta un drum de independent, deoarece s-ar cam fi săturat de tutela primarului şi de rolul second-hand îndeplinit în cele trei mandate de vice. Oricum, se prefigurează o luptă electorală puternică între dumnealor, deoarece se pare că restul colegilor nu mai acceptă incertitudinea provocată de dihonia internă. Cu siguranţă, unii dintre ei l-au citit pe Tudor Muşatescu şi dau credit citatului "Decât să minţi bine, mai bine să spui prost adevărul!". La fel de bine se poate şi ca viceprimarului Cristian Enescu să-i fi plăcut cel care spunea că "Refuzul sincer este preferabil aprobării ipocrite...".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
