Buget iniţial la Domneşti: 6.534.000 lei

Săptămâna trecută, edilii domnişani au adoptat bugetul local pentru anul în curs. Primarul Gabriel Zăvoianu ne-a informat că acesta este în sumă de 6.534.000 lei, din care s-au alocat pentru Funcţionare 4.264.000 lei. De la Consiliul Judeţean s-a primit pentru investiţii suma de 450.000 lei, pentru asfaltări, la care se vor adăuga 400.000 lei pentru modernizarea trotuarului pe porţiunea din centrul comunei către fostul Spital "Teja Papahagi". Drept urmare, şeful administraţiei publice locale îi va convoca pe aleşi într-o şedinţă având ca principal obiectiv aprobarea unei prime rectificări pozitive de buget cu respectiva sumă. De la bugetul de stat există în visteria primăriei 2.000.000 lei pentru investiţiile pe PNDL2. "Avem un buget un pic mai mare decât cel anterior, în care Asistenţei Sociale i s-au alocat 241.000 lei, deoarece drepturile celor indemnizaţi pentru persoanele cu dizabilităţi vin anul acesta de la guvern. Avem ceva probleme create de un proces pierdut, deoarece suntem ameninţaţi de o executare silită pentru 300.000 lei, pe care însă am contestat-o în justiţie. Pentru acest an ne-am propus ca obiective mari de investiţii finalizarea racordării gospodăriilor localnicilor la reţelele de alimentare cu apă şi la canalizare, continuarea asfaltării pe cele două străzi începute în 2019, executarea acelui trotuar, întreţinerea drumurilor şi, în plus, avem speranţe de obţinere a finanţării pentru o sală de sport", a declarat primarul Gabriel Zăvoianu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
