Băiculeşti: bugetul adoptat asigură o dezvoltare sănătoasă a comunităţii locale!

În data de 23 februarie s-a desfăşurat Adunarea Generală a organizaţiei PSD Băiculeşti, la care au participat peste 100 dintre membri. Aceştia au fost gazde bune pentru oaspeţii veniţi de la Piteşti, din conducerea filialei judeţene, în frunte cu deputaţii Simona Bucura Oprescu (secretarul general), Radu Vasilică şi Nicolae Velcea şi cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Marius Nicolaescu. Scopul principal al reuniunii a fost stabilirea candidatului la alegerile locale pentru postul de primar. Niculaie Dragnea n-a avut contracandidat şi a fost ales fără probleme ca să solicite încrederea cetăţenilor pentru cel de-al treilea mandat. Totodată, viceprimarul Vasile Neculcea, cu care primarul Dragnea va face în continuare echipă şi pentru viitoarea legislatură, a fost reales ca preşedinte al organizaţiei locale, iar Georgeta Diaconu va conduce Organizaţia de Femei şi Claudiu Costache pe cea de Tineret. Asta după ce, la mijlocul săptămânii trecute, aleşii locali convocaţi în condiţiile prevăzute de lege de către şeful executivului local, au adoptat bugetul pe anul în curs. Din cei 15 consilieri locali, au fost prezenţi 14, dintre care 11 au votat după dezbateri proiectul de buget propus, unul - Cornel Bănică (ALDE) - s-a opus, iar doi, respectiv liberalii Ioan Floarea şi Radu Marian, s-au abţinut. "A fost un vot cât se poate de democratic, fiecare având posibilitatea să-şi exprime liber opţiunea, ca de fiecare dată la noi. Bugetul de venituri şi cheltuieli pentru anul 2020 are valoarea de 7.773.540 lei, din care pentru Dezvoltare, din surse locale, s-au alocat 1.669.000 lei. Am ţinut seama de costurile alegerilor locale, ce cad în sarcina bugetului propriu şi care nu sunt nici pe departe neglijabile, alocând sumele necesare, ca să nu avem probleme. Putem conta pe suma de 14.306.000 lei din subvenţii PNDL pentru marea investiţie în canalizare, care este etapizată pe mai mulţi ani. În excedent avem suma de 1.184.000 lei, bani necheltuiţi din motive obiective anul trecut, la care s-au adăugat recent 450.000 lei primiţi de la Consiliul Judeţean pentru susţinerea investiţiilor aflate în derulare. Aici este vorba despre continuarea asfaltărilor pe DC 213, a terenului de sport multifuncţional din satul Tutana şi a PUZ-ului necesar Staţiei de epurare ce se va construi în zona fostei Unităţi Militare. Vom căuta să gospodărim cât mai eficient resursele de care dispunem, aşa cum am procedat şi în anii precedenţi şi vom servi în continuare interesele comunităţii locale atâta timp cât vom beneficia de încrederea oamenilor", a declarat primarul Dragnea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
