Panţurescu şi Dumitrache au înlocuit A.G.A. de la AQUATERM!

Proiectul înscris la nr. 4 pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a legislativului municipal din luna februarie stabilea ca Adunarea Generală a Acţionarilor de la S.C. AQUATERM S.A. să fie alcătuită doar din 2 membri - primarul şi un consilier local. Acesta fusese întocmit în conformitate cu modificările legislative apărute în ultimul timp. "Eu am fost foarte sceptic în legătură cu acest proiect de hotărâre şi vreo două zile am studiat mai multă documentaţie, inclusiv hotărâri ale Curţii Constituţionale. Astfel, m-am edificat asupra unei erori strecurate prin anul 2000 în Legea 215, deoarece nu Consiliul Local, care nu are personalitate juridică, poate fi asociat la S.C. AQUATERM, ci Municipiul Curtea de Argeş! Codul administrativ propune reprezentare politică şi cel mai potrivit mi se pare a fi şeful administraţiei publice locale ca să ocupe un astfel de post, ce va fi dublat de un reprezentant al legislativului. Legea incompatibilităţii exonerează de răspundere primarul într-un astfel de caz!" În discuţii s-a mai precizat faptul că n-ar fi o problemă cu restrângerea numărului de acţionari, deoarece oricum toate hotărârile se iau în Consiliul Local. Liberalul Cristian Mitrofan a spus: "Primarul trebuie să fie obligatoriu reprezentant al administraţiei, deci al nostru, lângă unul dintre colegi!". Iar colegul său, Mădălin Marinescu a completat precizând că ambii membri A.G.A. iau mandat de la legislativ pentru hotărârile ce le vor adopta. Ionel Păunescu a vrut să ştie cum se va vota în această A.G.A. restrânsă cu doar doi membri, iar primarul i-a răspuns scurt: "Prin consens!". Singura propunere formulată pentru reprezentantul consilierilor locali a venit de la Bogdan Alexandru Dabija şi Ştefan Dumitrache a fost votat în unanimitate, împreună cu Constantin Panţurescu, pentru o reprezentare pe termen limitat, până la sfârşitul actualului mandat de aleşi locali!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
