Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:29

Politica la zi(d) - Ion Şerban: "Nu mai putem trăi azi în Oraşul Regal ca acum un secol, împărţind cetăţenii în privilegiaţi şi dezavantajaţi!"

Alegerile locale din acest an sunt tratate cu deosebită atenţie de către cetăţenii care-şi doresc o cât mai bună gospodărire a treburilor comunităţii. Actuala rubrică îşi propune să prezinte potenţiali candidaţi la alegerile locale din 2020, pentru ca voturile cetăţenilor să fie date în deplină cunoştinţă de cauză.

Aşa a sunat una dintre declaraţiile formulate de către alesul local la dezbaterea publică a bugetului municipal pe anul 2020, în data de 18 februarie. Şerban a spus limpede că este de datoria aleşilor să şteargă diferenţele dintre nivelul de trai al locatarilor de la bloc, care se bucură de toate utilităţile, şi cei de la case, dintre care mulţi sunt lipsiţi de canalizare, având toaletele în fundul curţii ori ajung cu greu acasă, pe străzi cu destule probleme. Acesta, alături de primarul Constantin Panţurescu, are cea mai lungă vechime în legislativul municipal. Care a început să se adune după alegerile din anul 2000, atunci când ambii obţineau primele mandate de consilieri locali. Pe parcursul celor două decenii scurse din acel moment, Ion Şerban s-a remarcat ca un tip dedicat intereselor oamenilor din Curtea de Argeş, indiferent dacă l-au ales sau nu - atunci când a candidat inclusiv pentru funcţia de primar, pe care n-a putut-o obţine în faţa unor adversari ca prof. Gheorghe Nicuţ sau ca ing. Nicolae Diaconu. Împăcat cu ideea de a fi doar consilier local, a făcut totul pentru a convinge că poate fi unul foarte bun, chiar cu riscul de a fi mai mereu în opoziţie cu puterea, reprezentată de către primar, fie ea de dreapta, fie de stânga. A colaborat foarte bine în PRM alături de Gheorghe Bugeac, polarizând opoziţia împotriva cedării controlului asupra apei şi canalizării din Curtea de Argeş firmei specializate din Piteşti. Iar pentru aceasta, consilierii care li s-au alăturat i-au sfidat pur şi simplu pe puternicii zilei ce dominau politic Consiliul Judeţean şi-şi doreau un monopol la nivelul Argeşului. Şerban, Bugeac şi colegii lor s-au luptat să se păstreze controlul la Curtea de Argeş, iar consecinţa a fost aceea că preţurile pe metrul cub apă furnizată sau procesată au rămas la noi mai mici decât la Piteşti sau în localităţile dependente. Tot ei au susţinut ideea schimbării filtrelor din nisip de la Staţia de tratare a apei de la Cerbureni, deşi era de datoria Consiliului Judeţean. Şi asta pentru că obţinuse încă din 2002 o hotărâre de consiliu local prin care i se ceda controlul, în schimbul promisiunilor că va aduce fonduri pentru modernizarea alimentării cu apă de la Curtea de Argeş. Din postura de consilier local, a fost tot timpul aproape de oameni şi de problemele cu care se confruntă, pe care le-a făcut cunoscute în plenul şedinţelor de legislativ fie direct, fie aducându-i pe cetăţeni în sala de la parterul primăriei ca să-şi expună durerile. Această atitudine a rămas constantă până în prezent, căci împreună cu colegii de la PAM, Ionel Păunescu şi Marius Deaconu, au constituit singurul grup care a organizat audienţe pentru cetăţeni, s-au deplasat permanent în teren ca să le cunoască la faţa locului şi le-au adus la cunoştinţa colegilor în plen, cerând executivului soluţionarea acestora. De asemenea, s-a opus creşterilor salariale din primărie alături de liberalii care solicitaseră criterii de performanţă, dar şi a majorării preţului apei şi canalizării fără o îmbunătăţire substanţială a calităţii serviciilor oferite abonaţilor.
Definit de unii drept "om pentru oameni", deoarece dovedise că şi-a înţeles şi şi-a asumat obligaţiile presupuse de calitatea de ales local, sfidând riscurile de "a fi luat la ochi" de puternicii zilei care i-au trimis controale peste controale la firmă şi l-au supus deseori la atacuri dure directe sau prin interpuşi, a avut şi momentele sale de slăbiciune, în care era pe cale să renunţe, demisionând... Dar până la urmă n-a făcut-o, realizând că asemenea gest extrem putea fi etichetat drept dezertare. Ion Şerban rămâne unul dintre cei mai bine pregătiţi şi mai activi consilieri locali, care nu şi-a permis - ca alţii - să vină în plen fără să fi studiat dosarele de şedinţă sau să facă figuraţie în "maşina de vot" a unuia sau a altuia dintre liderii de grup. Această atitudine nu l-a făcut prea agreat printre ceilalţi consilieri locali, dar i-a adus aprecierea spiritelor pragmatice. Aşa s-a întâmplat la alegerile locale din 2012, atunci când a candidat pe lista USL susţinut de primarul în funcţie, Nicolae Diaconu, cu care avusese destule clinciuri începând din 2008. Chiar dacă-l considerase "un rău necesar", decizia rămâne! Dovada aprecierii de care s-a bucurat din partea fostului primar a venit în 2016, atunci când l-a luat pe lista PAM şi, după pierderea mandatului de primar, Ninel Diaconu i-a cedat locul său în Consiliul Local Curtea de Argeş! În acest ultim mandat, Şerban a avut destule dispute publice dure, argumentate, cu primarul PSD Constantin Panţurescu. Care însă n-au condus la ură, spre lauda amândurora! De altfel, vicepreşedintele organizaţiei municipale a social-democraţilor, Ştefan Dumitrache, a declarat public în apărarea lui Şerban atunci când fusese atacat de colegii săi de partid: "Nenea Nelu ne-a ferit de multe ori să greşim cu unele hotărâri de consiliu!". Aşa că n-ar fi de mirare dacă Ion Şerban, cel căruia şi cei ce nu-l au la suflet, în momentele lor de luciditate, spun că ar mai merita un mandat, să se afle pe lista candidaţilor PSD la alegerile locale!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It