Bani pentru comunităţi argeşene cu contracte pe PNDL

Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei a virat, în data de 3 martie, peste 41 de milioane de lei în conturile unităţilor administrativ-teritoriale care au depus solicitări pentru decontarea bunurilor/serviciilor/lucrărilor executate pentru 100 de obiective de investiţii, finanţate prin cele două etape ale Programului Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL). În judeţul Argeş au primit bani comunele Coşeşti (71.346,69 lei), Recea (303.689,71 lei) şi Rociu (361.350,25 lei). "Achitarea facturilor către beneficiarii care au executat corect lucrările prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală a fost o prioritate pentru mine încă de la preluarea mandatului. Am spus clar că voi debloca aceste plăţi. Aşadar, astăzi am transferat către primăriile din ţară încă o parte din banii prevăzuţi conform contractelor", a precizat ministrul Ion Ştefan.
Vă reamintim că Programul Naţional de Dezvoltare Locală, aprobat prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 28 din 10 aprilie 2013, actualizată, este cel mai important program multianual de finanţare cu fonduri de la bugetul de stat. Programul are ca obiectiv general echiparea unităţilor administrativ-teritoriale cu toate dotările tehnico-edilitare, de infrastructură educaţională, de sănătate şi de mediu, sportivă, social-culturală şi turistică, administrativă şi de acces la căile de comunicaţie, iar valorile alocărilor multianuale de la bugetul de stat sunt egale cu sumele înscrise în contractele de finanţare multianuale încheiate între minister şi beneficiarii obiectivelor de investiţii. În cadrul celor două etape ale PNDL, listele obiectivelor de investiţii şi sumele alocate acestora sunt publice şi pot fi consultate accesând pagina de internet a ministerului, secţiunea "Lucrări Publice", Programul naţional de dezvoltare locală, rubrica "Obiectivele de investiţii", iar transferurile lunare sunt publicate în secţiunea "Plăţi".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
