Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:22

"Dacă ne îngrijim de cimitir, dăm dovadă de decenţă!"

Acesta a fost argumentul forte avansat de către liberalul Nicolae Niţă în şedinţa de buget din a doua jumătate a lunii februarie. Acolo opoziţia formată din aleşii locali de la PSD şi PMP au considerat că suma de 103.000 lei alocată reabilitării cimitirului de la Valea Danului ar fi fost umflată artificial. În susţinerea proiectului, primarul Vasile Preda le-a amintit colegilor din legislativ că anterior căzuseră de acord asupra necesităţii reabilitării cimitirului respectiv, prin amenajarea unor alei, iluminarea spaţiului şi refacerea împrejmuirii. "Toţi suntem vremelnici pe acest pământ şi mai devreme sau mai târziu ne vom retrage fiecare la veşnică odihnă. Este deplorabil să facem atâtea comentarii ce pot părea uşor deplasate". Unul dintre cei mai vehemenţi opozanţi a fost Mihai Pleşa (PMP), cel care a spus că suma pentru împrejmuire i se pare prea mare, deoarece acolo nu se face Marele Zid Chinezesc. În plus, a mai spus că se face o deosebire între Valea Danului şi Verneşti - unde enoriaşii şi parohul strâng bani pentru capelă şi nu aşteaptă la mila primăriei. I s-a replicat că şi acea comunitate a fost şi va fi sprijinită. Primarul Preda a declarat că făcuse în nume personal o donaţie de 2.000 lei pentru capela de la Verneşti, iar contracandidatul său la alegerile parţiale, Alexandru Borz (PSD), a spus că şi dumnealui a dat.
La rându-i, liderul grupului social-democraţilor, Virgil Gole, a vrut să ştie de ce n-au fost invitaţi şi preoţii, ca să-şi spună public păsurile. Pe ton uşor glumeţ, primarul i-a replicat că toţi ştiau de şedinţa de buget care este publică, dar probabil că au considerat că nu era cazul să fie prezenţi, concluzionând: "Mai devreme sau mai târziu, fiecare va fi condus de preoţi pe ultimul drum spre cimitirul modernizat. Virgile, amândoi am fost colegi şi cine ştie când ne va veni convocarea de sus...". Cel vizat nu i-a rămas dator: "Eu am tot respectul pentru funcţie, aşa că-ţi dau întâietate, Vasile!...". În continuare a propus pentru iluminat soluţia alimentării din surse fotovoltaice, respinsă de primar: "Astea funcţionează un an sau doi şi - pe urmă - gata!". La vot, pe acest proiect Virgil Gole s-a abţinut, iar Alexandru Borz şi Mihai Pleşa au fost contra, în timp ce restul de consilieri au votat pentru, şi anume: Dumitru Stoicescu (preşedintele de şedinţă), Petre Popescu, Nicolae Niţă (PNL), Constantin Rădulescu, Gheorghe Pleşa, Mihai Boboc (PSD), viceprimarul Marian Enescu, Ionuţ Dinescu, Constantin Andrei şi Ion Angheloiu (ALDE). Astfel, proiectul a trecut cu majoritate de voturi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It