Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:27

Măsuri sporite de igienă în şcolile din municipiul Curtea de Argeş

Miercuri, la Şcolie Gimnaziale "Mircea cel Bătrân" şi "Regina Maria" s-a derulat câte un seminar de instruire a elevilor privind măsurile de igienă, în contextul actualei epidemii de coronavirus. În faţa copiilor s-au prezentat managerul Spitalului Municipal, ing. Viorel Popescu şi asistentul medical Ana Maria Rovenţa, ambii fiind - totodată - şi consilieri locali. Aceştia le-au explicat şcolarilor de ce este important să respecte normele de igienă şi de câte pericole se pot feri dacă urmează acele câteva măsuri simple, dar eficiente împotriva virusurilor şi bacteriilor. Elevii au fost instruiţi inclusiv cu privire la modul în care trebuie să se pregătească înainte de servirea mesei sau cum să procedeze după folosirea toaletei. În plus, li s-a explicat că, în cazul în care ei prezintă semne de îmbolnăvire, trebuie să-i protejeze şi pe ceilalţi pentru a nu-i contamina în acest sens fiind necesară respectarea unui set de reguli care le-au fost făcute cunoscute.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It