Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:25

Directorii de şcoli şi grădiniţe, convocaţi la Primărie!

Vineri, la Primăria Curtea de Argeş a avut loc o întâlnire cu reprezentanţii unităţilor de învăţământ din municipiu, în cadrul căreia s-au discutat măsurile administrative de prevenţie ce se impun în grădiniţe, şcoli şi licee, în contextul epidemiei de coronavirus. De remarcat, însă, ar fi faptul că medicii şcolari, care ar fi fost vizaţi în mod direct de subiect, au lipsit de la această dezbatere... "Dorim să ne asigurăm că în toate unităţile şcolare sunt îndeplinite toate condiţiile de igienă, pentru a evita problemele care pot apărea pe fondul epidemiei de coronavirus. Primul mijloc de evitare a îmbolnăvirii este acela de igienizare cât mai des posibil a şcolilor!", a spus primarul Constantin Panţurescu. Directorii au reliefat modul eficient în care se respectă aceste proceduri specifice în unităţile pe care le administrează. Totodată, s-au prezentat soluţii privind dotarea băilor cu săpun şi hârtie igienică şi a claselor cu dezinfectanţi pentru mâini. Concluzia a fost că, pentru moment, lucrurile stau bine la Curtea de Argeş şi nu există motive de îngrijorare. Să sperăm că nici nu vor apărea!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It