Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:21

La Curtea de Argeş, coronavirusul este ţinut sub control

Aceasta este concluzia reuniunii convocate astăzi, de la ora 10.00, de către primarul Constantin Panţurescu, la care au participat membrii Comitetului de Urgenţă şi factori responsabili pe plan local, începând cu reprezentanţi ai autorităţilor publice şi ai instituţiilor statului, alături de care s-au regăsit medici de familie şi medici din reţeaua de sănătate şcolară. Unitatea Militară a fost reprezentată de către comandant, lt. col. Antonio Alexe, Jandarmeria de lt. col. Nicolae Ştefănescu, Detaşamentul de Pompieri de către lt. col. Teodor Marin, iar Poliţia Municipală de către adjunctul şefului, subcomisarul Andi Nica. N-a lipsit managerul Spitalului Municipal, Viorel Popescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu, directorul SPGC, Ioan Ghiţă şi omologul de la SPU, Cătălin Gabriel Nastea, precum şi Valentin Ionescu (SVSU) sau Mariana Moise (DAS) ori PR-ul Camelia Vărzaru. Dintre medicii de familie s-au remarcat dr. Iatagan, vicepreşedintele asociaţiei judeţene de profil, secretarul Colegiului Judeţean al Medicilor ori dr. Maria Magdalena Marin, fost consilier local în trecutul mandat. Acesta a ţinut să precizeze faptul că ar fi de dorit ca medicii de familie să nu fie supraaglomeraţi la cabinete cu cazuri simple ori cu reţetele ce trebuie oferite bolnavilor cronici pentru perioadele stabilite. Dacă este necesar, în anumite cazuri să se apeleze telefonic pentru lămuriri. De asemenea, a precizat faptul că se pot da retroactiv concedii medicale pentru cei ce şi-au anunţat starea de autoizolare.

Primarul Panţurescu a prezentat un scurt raport cu măsurile aplicate până în prezent pentru limitarea răspândirii coronavirusului (COVID-19) şi a apelat la medicii din reţeaua şcolară ca împreună cu directorii unităţilor să aplice măsuri de dezinfecţie totală în unităţi, profitând de absenţa preşcolarilor şi elevilor de la cursuri. Acţiunile de dezinfecţie vor continua în tot oraşul, căci s-au achiziţionat substanţele cu care angajaţii de la SPGC vor trece la spălarea străzilor şi trotuarelor, încă din următoarele ore. Totodată, a solicitat Poliţiei să ia măsurile de rigoare legale pentru limitarea propagării ştirilor false, menite să stârnească panicarea populaţiei. Informaţia oferită de Andi Nica, privitoare la buna colaborare cu cetăţenii ce semnalează apariţia unor persoane venite din zone contaminate din străinătate, a fost oarecum reconfortantă, mai ales în contextul în care nu există o evidenţă clară a repatriaţilor. Singurele informaţii sigure sunt la DSP şi au fost oferite voluntar de cei ce au anunţat că intră în izolare voluntară. Asta în timp ce unii evită astfel de declaraţii şi chiar bântuie prin oraş, constituindu-se în surse potenţiale de pericol.

Poliţia, Jandarmeria şi Pompierii sunt gata să intervină operativ cu echipamentele din dotare. Viorel Popescu a solicitat sprijin pentru instalarea unui cort la intrarea în spital, în care să se facă un triaj obligatoriu pentru oricine ar avea nevoie să intre în unitate. Lt. col. Alexe a recomandat primăriei să facă demersurile legale prin Consiliul Judeţean şi organismele ierarhic superioare pentru ca o astfel de dotare să fie pusă la dispoziţie de către Unitatea Militară. "Aşteptăm decretul prezidenţial, ca să ştim ce anume avem de făcut în continuare. Situaţia este sub control la Curtea de Argeş şi-i îndemnăm pe concitadini să dea dovadă de responsabilitate şi să colaboreze cât mai strâns cu autorităţile, pentru că numai aşa putem depăşi situaţia dificilă în care ne aflăm!", a concluzionat primarul Constantin Panţurescu.
În jurul prânzului s-au realizat primele acţiuni de dezinfecţie ale străzilor şi trotuarelor, ocazie cu care s-au mai rărit şi cohortele de cetăţeni care au luat cu asalt sediile băncilor, primăriei, farmaciilor sau reprezentanţele firmelor de telefonie mobilă. Asta spre disperarea reprezentanţilor Primăriei Municipale şi a tuturor celor care nu şi-au pierdut capul şi au lansat nenumărate apeluri pe reţelele de socializare pentru ca argeşenii să se retragă în case şi să evite pericolul infectării cu coronavirus... 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It