Bani pentru învăţământul preuniversitar

În bugetul municipal pe anul în curs s-au alocat bani şi pentru unităţile şcolare din Curtea de Argeş. În fruntea beneficiarilor se înscrie Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă", care a primit 807.500 lei (cheltuieli de personal 12.000 lei, bunuri şi servicii 555.000 lei, din care cheltuieli complementare însumând 50.000 lei, drepturile copiilor cu cerinţe educaţionale speciale integraţi în învăţământul de masă - 23.500 lei, la care se adaugă cheltuieli de capital de 217.000 lei). Liceul Auto - 475.230 lei (cheltuieli de personal 40.000 lei, bunuri şi servicii 404.000 lei, complementare 40.000 lei). Liceul "Ferdinand I" a primit 316.600 lei (cheltuieli salariale 20.000 lei, bunuri şi servicii 293.000 lei - din care 50.000 lei cheltuieli complementare, ca şi la C.N.V.V.).
Liceului "Regele Mihai I" i s-a alocat suma de 284.900 lei (personal 17.000 lei, bunuri şi servicii 252.000 lei, complementare 30.000 lei, etc.). Liceul Agricol "Constantin Dobrescu" - 237.100 lei (cheltuieli de personal 17.000 lei, bunuri şi servicii 206.000 lei, complementare 30.000 lei). Seminrul Teologic "Neagoe Vodă Basarab" a primit 147.300 lei (cheltuilei salariale 11.000 lei, bunuri şi servicii 115.000 lei, din care cheltuielile complementare - 40.000 lei).
N-au fost neglijate nici unităţile preşcolare, astfel că G.P.P. "O Lume Minunată" a primit 304.300 lei, iar G.P.P. "Academia Piticilor" - 158.800 lei. Şcolile gimnaziale au beneficiat de următoarele sume: "Mircea cel Bătrân" - 295.000 lei; "Basarab I" - 244.000 lei; "Regina Maria" - 225.600 lei; "Carol I" - 208.600 lei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
