Consilierii locali au cerut creşterea calităţii actului medical

În şedinţa legislativului municipal din 25 februarie, atunci când s-a aprobat în unanimitate Organigrama şi Statul de funcţii de la Spitalul Curtea de Argeş, aleşii comunităţii au solicitat şi primit lămuriri din partea managerului interimar Viorel Popescu ori a primarului Constantin Panţurescu. Ion Şerban şi-a manifestat nemulţumirea faţă de faptul că în documentaţia depusă nu figurau - ca în alţi ani - salariile angajaţilor unităţii: "Ştiţi, cândva, s-a lansat ideea buzunarelor cusute, pentru a evita şpaga din astfel de unităţi. Dacă oamenii ar şti cam cât încasează cei care îi tratează, poate n-ar mai fi chiar atât de îndemnaţi să acorde ceea ce unii numesc <<atenţii>>". I s-a răspuns că acestea se găsesc postate pe site-ul spitalului. Tot Şerban a fost cel care a solicitat dotarea cabinetelor medicale cu calculatoare noi, care să înlocuiască hurjumele cu care sunt siliţi unii medici să lucreze în prezent: "Cunosc cazuri în care dumnealor vin cu laptopurile personale ca să-şi poată face datoria. Şi nu este deloc în regulă, căci noi avem mari pretenţii de la aceşti oameni!". Primarul Constantin Panţurescu a admis că se impune o astfel de schimbare, dar în mod clar, în bugetul pentru anul în curs nu sunt alocate fonduri în acest scop. La rându-i, Ionel Păunescu a readus în discuţie disconfortul provocat pacienţilor de existenţa ţânţarilor şi a fost asigurat de către primar că odată cu lucrările de termoizolare executate la clădire, se schimbă şi vechea tâmplărie şi se va reamenaja şi subsolul clădirii, în baza unui proiect finanţat pe fonduri europene. S-a pus în discuţie şi protecţia cu plase de ţânţari, iar managerul Viorel Popescu a spus că s-au făcut calcule în acest sens, pornind de la preţul mediu de 100 lei pentru fiecare dintre plasele necesare celor 400 ferestre din spital, ceea ce duce la o sumă de 40.000 lei. Dumnealui a dat de înţeles că soluţia este luată în calcul pentru viitor. Nu în ultimul rând, Doru Georgescu a reiterat ideea că percepţia cetăţeanului de rând asupra calităţii serviciilor oferite de unitatea de la Curtea de Argeş nu este cea mai bună cu putinţă. Schimbarea acesteia se poate face prin optimizarea condiţiilor de cazare, hrană şi tratare a bolilor cu medicamente de care să dispună spitalul, nu să fie cumpărate de pacienţi. Votul final pe proiectul de hotărâre a fost unanim "pentru" la sfârşitul lui februarie, iar acum coronavirusul a afectat grav buna funcţionare a acestei unităţi spitaliceşti, ca şi pe a altora similare din întreaga ţară...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
