La Brăduleţ, doar 4 autoizolaţi pentru coronavirus!

Primarul Evlampie Alecu se poate socoti mulţumit pentru că nu se confruntă cu o situaţie alarmantă creată de noul virus. "Până în prezent, la finalul lunii martie, noi n-am avut decât 4 cazuri de persoane care s-au autoizolat. Acestea au revenit din străinătate, dar au avut inteligenţa de a respecta recomandările şi s-au separat total de ceilalţi membri ai familiei pe care i-au găsit acasă. În plan local, noi ne-am organizat cât se poate de bine, am redus posibilitatea contactelor între persoane şi prin serviciul de voluntariat suntem gata să răspundem nevoilor semnalate de către cetăţeni la numerele de telefon pe care le-am pus la dispoziţie din partea primăriei. Au fost cereri de ajutor din partea unor persoane vârstnice, la care au răspuns angajaţii primăriei, echipaţi corespunzător, pentru că ne-am îngrijit să le asigurăm cele necesare protecţiei personale, dar şi a beneficiarilor serviciilor. Trebuie remarcat faptul că în jur de 90-95% dintre locuitori se conformează cerinţelor impuse de starea de necesitate. Pentru restul suntem gata să intervenim prompt cu organele de ordine atunci când va fi cazul, căci nu ne jucăm cu vieţile oamenilor responsabili!... Am luat măsuri de dezinfecţie în staţiile de autobuz de pe raza comunei şi în alte locuri publice şi vom continua şi cu cele două scări de bloc de la Brădet. De reţinut ar fi faptul că Spitalul de Recuperare de acolo este închis pe moment. Activitatea administraţiei se desfăşoară normal în noile condiţii şi ne străduim să ţinem în continuare situaţia sub control", a spus primarul Evlampie Alecu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
