Financiar Urban, operatorul exclusiv de salubritate, este la postul de luptă contra pandemiei!

Aceasta este asigurarea primită din partea coordonatorului zonal de la Curtea de Argeş, Viorel Cîrstea. "Condiţiile speciale create de COVID-19 a impus o reorganizare a muncii. Astfel, circa 10% din personal a intrat în şomaj tehnic şi sarcinile de serviciu s-au redistribuit pe cei rămaşi, astfel încât activitatea să se desfăşoare în condiţii normale. Am început anul cu datorii la unele Unităţi Administrativ Teritoriale situate mai ales în zona rurală. În condiţiile actuale este greu de crezut că plata restanţelor la noi ar fi pe primul plan. Am avut mai multe discuţii cu primarii din comunele situate în zonă şi am ajuns la concluzia ca ridicarea gunoiului să n-o mai facem săptămânal, pentru o perioadă, ci la interval de două săptămâni. În municipiul Curtea de Argeş, programul nu s-a modificat, mai ales că am constatat că a crescut cantitatea de gunoi menajer acum, când mulţi cetăţeni stau mai mult în locuinţe. În mod evident, a crescut şi volumul de muncă, precum şi încărcătura pe fiecare dintre angajaţii rămaşi la post. Chiar şi aşa, depunem toate eforturile pentru a ne face datoria exemplar, cu atât mai mult cu cât curăţenia este clar un mijloc eficient de luptă împotriva acestui virus care a băgat lumea în sperieţi. Este o perioadă în care toţi cei ce sunt responsabili trebuie să strângem rândurile şi să-i tratăm pe cei de lângă noi ca pe nişte membri ai familiei. Cine nu înţelege că protejându-i şi pe ei, se protejeasă pe sine, nu are simţul realităţii şi poate deveni un pericol pentru comunitate!", a declarat Viorel Cîrstea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
