Primarul din Băiculeşti: "Speranţa că vom trece cu bine de pandemie este vie la noi!"

Niculaie Dragnea a fost şi rămâne un tip organizat, cu un spirit dezvoltat al realităţii, deosebit de pragmatic: "Noi am avut destui repatriaţi din străinătate şi situaţia persoanelor autoizolate în comună este destul de fluctuantă. Acum, la sfârşit de lună martie, am ajuns la vreo 30 şi, cu siguranţă, nu vom rămâne aici!... Responsabilitatea celor ce au luat asemenea decizii ne face şi pe noi încrezători în viitor, mai ales că n-am trecut de acest stadiu de prevenţie. Ţin să subliniez foarte buna colaborare cu organele de Poliţie din Băiculeşti. Pentru noi optim ar fi să primim informări prompte asupra localnicilor reveniţi în ţară, imediat ce trec frontiera de stat, pentru a putea ţine şi mai bine situaţia sub control. Înţelegem însă că deocamdată atât se poate şi am luat măsura de a comunica optim cu comunitatea. Numărul meu de telefon, ca şi al dlui viceprimar Vasile Neculcea şi al altor angajaţi din administraţie, cum sunt cei de la SVSU, sunt făcute cunoscute oamenilor, care ne informează atunci când revin din străinătate unii dintre vecini. Am organizat activitatea angajaţilor noştri astfel încât să se intervină operativ în sprijinul celor ce au nevoie. Suntem gata să le facilităm transportul spre cabinetele medicilor de familie celor care au probleme de sănătate şi necesită consultări. Prin magazinele din satele comunei am pus la dispoziţia oamenilor declaraţiile necesare pentru transportul celor ce merg la aprovizionarea cu alimente sau cu orice au nevoie în gospodării. Considerăm absolut necesar ca aceştia să trăiască într-un climat cât mai apropiat de normalitate şi ne străduim să-l asigurăm pentru locuitorii comunei. Situaţia este sub control şi facem tot ceea ce depinde de noi s-o păstrăm aşa!"
Chestionat asupra modului în care s-a desfăşurat şedinţa ordinară de legislativ local, primarul Dragnea ne-a informat că s-au luat măsuri speciale în data de 25: comisiile de specialitate au dat acordul legal pe proiectele de hotărâre reduse drastic ca număr şi acestea au fost aprobate în unanimitate, fiind votate în grupuri de câte 2 consilieri. Durata şedinţei a fost în jur de 30 minute, incluzând voturile separate. Pentru luna aprilie se va decide în funcţie de evoluţia evenimentelor. "Oricum, pe ordinea de zi nu vor fi mai mult de 2 puncte, excluzând şi de această dată Diversele. Deocamdată am stabilit doar data de desfăşurare, care va fi în 29", ne-a informat primarul Niculaie Dragnea, de la care am mai aflat că starea de spirit a populaţiei este destul de optimistă în condiţiile în care tot mai mulţi locuitori realizează nevoia de a strânge rândurile pentru autoprotecţia comunităţii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
