Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:05

"Balivernuţe": Spitalul de Pneumoftiziologie "Sf. Andrei" Valea Iaşului funcţionează normal, ca şi până acum!

Informaţia apărută pe site-ul unei fiţuici săptămânale total neprofitabile, conform căreia această unitate spitalicească de elită în judeţ ar fi fost vizată să i se schimbe profilul în spital Covid, a stârnit o firească agitaţie în comunitatea locală. Mai mulţi cetăţeni şi chiar aleşi locali de la Valea Iaşului au luat legătura cu redacţia ARGEŞ EXPRES, interesându-se dacă informaţia cu pricina avea vreun suport real. I-am liniştit spunându-le că nu aveam vreo confirmare oficială în acest sens şi le-am argumentat cu decizia Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă de a rezerva acest rol Spitalului Mioveni (Corpul vechi) pentru maturi şi Spitalului de Pediatrie, pentru aceştia. Chiar şi la şedinţa legislativului local din ultima zi a lunii martie, primarul Barbu a fost chestionat de participanţi pe această temă. Dumnealui a calmat spiritele spunându-le că este o nouă fâsâială de presă cu pretenţie de bombă lansată de cel ce se crede un "guru" mass-media local. La întrebarea pe care i-am adresat-o, ne-a răspuns astfel: "Au fost - după cum bănuiam - simple baliverne din partea unuia ce poate fi bănuit de iresponsabilitate, deoarece a stârnit panică în comună. Le-am spus şi consilierilor locali şi tuturor celor ce m-au întrebat că noi nu avem vreo notificare în acest sens şi că valabilă rămâne decizia CJSU de la finalul săptămânii trecute, care trebuia pusă în aplicare încă din data de 28 martie. Acum aşteptăm publicarea listei oficiale cu spitalele ce se vor ocupa de tratarea coronavirusului şi suntem convinşi că noi am avut dreptate!", a spus Nicolae Barbu. La câteva ore după această declaraţie apărea şi lista oficială, care întărea poziţia exprimată de către şeful administraţiei publice locale de la Valea Iaşului. Iar faptul că foarte repede după aceea, ştirea incriminată dispărea de pe site-ul fiţuicuţei, dovedeşte reaua-credinţă a celor care au postat-o şi s-a dovedit a fi falsă, dar a stârnit atâta spaimă gratuită printre cetăţenii comunei. Procedeul este condamnabil şi chiar ruşinos, dar nu pentru cel care a dovedit în timp că nu are măsura faptelor, deşi a avut pretenţii la postul de primar pentru care a candidat în 2016. Şi n-ar fi exclus să recidiveze şi la viitoarele alegeri, căci este tare fudul!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It