Albeşti - Şedinţa ordinară de legislativ din martie nu s-a desfăşurat!

Coronavirusul a blocat amintita şedinţă, după cum ne-a relatat primarul Gabriel Popa: "Am analizat cu mare atenţie posibilităţile pe care le aveam pentru desfăşurarea acelei şedinţe şi am ajuns la concluzia că ar fi mai prudent s-o suspendăm, deoarece nu dispuneam de condiţiile necesare pentru a scuti participanţii de pericolul infestării, stabilite prin deciziile stării de necesitate şi prin ordonanţele militare aflate în vigoare. Acum analizăm opţiunile pentru a nu repeta situaţia şi în luna aprilie, în care ne propunem să venim cu proiecte de hotărâri necesare bunei desfăşurări a activităţii administraţiei publice locale. Din fericire, acestea nu sunt extrem de presante...". Din aceeaşi sursă am mai aflat că programul de lucru stabilit se desfăşoară pe cât posibil ca şi în condiţii de normalitate, scutite de ameninţarea pandemiei. La finalul săptămânii trecute se lucra la pietruirea unui drum din satul Albeşti-Ungureni, unde urma să se amplaseze şi un tub de scurgere a apei pluviale.
"În ceea ce priveşte situaţia generată de pandemie, avem oficial peste 20 familii aflate în autoizolare, după revenirea în ţară a unor membri care lucrau în străinătate. Noi le stăm la dispoziţie prin serviciul propriu de voluntariat la care pot apela pentru sprijin la numerele de telefon puse la dispoziţie de primărie. Colaborăm destul de bine cu comunitatea şi aşteptăm să mai revină din străinătate în perioada următoare încă vreo 3-4 albeşteni, ceea ce va impune autoizolarea acestora. Menţinem o permanentă legătură cu DSP şi cu organele de ordine şi, până în prezent, am fost scutiţi de cazuri speciale. Oamenii în general au înţeles pericolul cu care ne ameninţă acest virus nenorocit şi stau liniştiţi acasă, desfăşurând muncile agricole de sezon", a încheiat primarul Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
