La Valea Iaşului sunt circa 550 de persoane peste 65 ani care trebuie protejate contra coronavirusului

Comuna din imediata vecinătate a municipiului Curtea de Argeş are un număr mare de cetăţeni vârstnici, care au sensibilitate sporită la îmbolnăviri, inclusiv la COVID-19. Autorităţile locale conduse de către primarul Nicolae Barbu s-au mobilizat exemplar, astfel încât cu serviciile din subordine - Stare Civilă, Asistenţă Socială şi Registru Agricol - să identifice şi apoi să monitorizeze cu SVSU situaţia acestor persoane vulnerabile, ajutându-le să depăşească această perioadă critică. "Sunt situaţii şi situaţii: unii locuiesc cu cineva dintre copii în aceeaşi incintă, alţii îi au la două-trei case ori în satul vecin, iar o altă categorie sunt singuri din diverse cauze, începând cu aceea că au copiii la muncă în străinătate. Cei mai mulţi dintre dumnealor au gospodării bine închegate, dispun de vite şi alte animale şi se descurcă destul de bine. Noi avem peste 550 de persoane cu vârste de 65-70 de ani şi mai mari, pe care trebuie să le monitorizăm şi să intervenim operativ unde este cazul. Între cazurile oarecum speciale le-aş nominaliza pe cele ale unor conducători auto de autovehicule grele, inclusiv pe cei ce fac transporturi pe distanţe mari, cum sunt cei de pe TIR-uri. Am luat legătura cu ei şi ştim că unii sunt navetişti, în sensul că revin acasă din curse. Cei mai mulţi dintre aceştia intră în autoizolare, în spaţii separate, pentru a-i proteja pe cei dragi de pericolul reprezentat de acest virus. Avem şi un caz ceva mai aparte, în care unul dintre dumnealor s-a autoizolat până la plecarea în viitoarea cursă într-un apartament pe care-l are la Curtea de Argeş, tot pentru a-i proteja pe cei de acasă. Am pus la dispoziţia locuitorilor comunei numere telefonice de contact, păstrăm legătura permanent cu ei şi nu-i neglijăm nici pe elevii care nu mai merg la cursuri. Dl. viceprimar Cristian Enescu se ocupă strict de aceste probleme împreună cu Sorinel Calea, de la SVSU, sub coordonarea mea directă. Avem şi noi cazuri de autoizolare, cu o medie zilnică de 10-12 persoane - incluzând şi membrii de familie - deoarece unii au ieşit, alţii intră, precum şi cazuri în care sunt gospodării ce permit separarea acestora. Oamenii de la noi au cam înţeles destul de repede gravitatea situaţiei şi cei mai mulţi nu-şi permit să se joace cu ea. Avem o bună colaborare cu comunitatea şi până acum - slavă Domnului! - n-am avut probleme deosebite, aşa cum sperăm să nu avem nici de aici încolo. Totul depinde însă de modul în care vom şti cu toţii să ne apărăm contra acestui flagel", a concluzionat primarul Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
