Şedinţele legislativului municipal se pot desfăşura de acum încolo şi online!

Consilierii locali au aprobat în unanimitate, în şedinţa ordinară din data de 31 martie, un proiect de hotărâre promovat de către primarul Panţurescu în baza prevederilor O.U.G. nr. 57/2019 prin care s-a completat Regulamentul de Organizare şi Funcţionare (ROF) al Consiliului Local Curtea de Argeş. Motivaţia care a stat la baza deciziei sună astfel: "În situaţii excepţionale, constatate de către autorităţile abilitate, precum epidemiile, pandemiile, fenomenele naturale extreme, cutremure, acte de terorism şi alte situaţii care fac imposibilă prezenţa consilierilor locali la locul desfăşurării şedinţelor consiliului local, şedinţele consiliului local sau ale comisiilor de specialitate se desfăşoară prin mijloace electronice, în baza unei proceduri aprobate cu celeritate prin hotărâre a consiliului local cu majoritate simplă. Rezultatele votului vor fi consemnate de către secretarul general al Unităţii Administrativ Teritoriale în procesul verbal al şedinţei". În consecinţă, următoarele şedinţe ale legislativului municipal se pot desfăşura şi prin mijloacele electronice alese de către conducerea Primăriei Curtea de Argeş!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
