Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:05

Primarul din Cepari: "N-am făcut mobilizare de Florii şi de Paşti, căci nu era caz de forţă majoră!"

Şeful administraţiei publice din Cepari, Cristian Ciobanu, ne-a comunicat că în comuna pe care o conduce mai sunt doar câteva cazuri de persoane aflate în autoizolare, în general şoferi de cursă lungă, care au ţinut să-şi protejeze astfel familiile. Măsurile recomandate, ca şi interdicţiile stabilite pentru lupta contra proliferării pandemiei, au fost înţelese corect de majoritatea cetăţenilor, care s-au conformat. Rezultatul a fost faptul că, respectând măsurile de distanţare socială, nu s-au înregistrat situaţii deosebite şi oamenii pot să-şi desfăşoare aproape normal muncile de primăvară. După o analiză "la sânge" a situaţiei generate de interdicţiile de participare a credincioşilor la slujbele religioase desfăşurate în biserici de Florii şi de Înviere, conducerea primăriei a ajuns la concluzia de a cere locuitorilor comunei să evite la maxim riscurile. "Noi n-am încurajat manifestările de voluntarism cu distribuirea ramurilor de salcie, obicei tradiţional de Florii şi nici a luminii din noaptea de Paşti. Dacă era strict o chestiune de forţă majoră, poate ar fi meritat să ne mobilizăm, dar aşa am considerat că nu era cazul să-i expunem pe angajaţi la riscuri suplimentare de amorul artei ori de dragul captării bunăvoinţei cetăţenilor în vederea alegerilor. Le-am recomandat şi vom continua să le spunem să stea liniştiţi acasă şi să vadă slujba de Înviere la televizor, îndeplinind celelalte obiceiuri cu cei dragi aflaţi în gospodărie. Fără a fi un credincios fervent, consider că fiecare purtăm în sufletele proprii lumina credinţei în Dumnezeu, care este mai puternică decât cea dată de o ramură de salcie înverzite sau de cea a unei lumânări simbolice! Tocmai de aceea consider că nu merită să ne asumăm riscuri suplimentare!", a explicat primarul Cristian Ciobanu. Din aceeaşi sursă am mai aflat că deşi Financiar Urban, operatorul exclusiv de salubritate din judeţul Argeş, şi-a adaptat programul de colectare a deşeurilor menajere din comune, pentru a se conforma restricţiilor impuse de ordonanţele militare şi a propriilor necesităţi din criza provocată de pandemie, reducându-l la jumătate faţă de perioada anterioară, n-au apărut probleme pe acest sector foarte important ce ţine de igiena colectivă.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It