C.J. Argeş nu mai coordonează activitatea spitalelor din subordine!

Prin intrarea în vigoare a Ordonanţei de Urgenţă nr. 40/2020 privind întărirea capacităţii administrative a sistemului sanitar, pe perioada situaţiei de urgenţă, Ministerul Sănătăţii coordonează organizarea şi funcţionarea tuturor unităţilor sanitare din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale şi exercită inclusiv atribuţia de numire, suspendare şi eliberare din funcţie a persoanelor care ocupă funcţii de conducere în cadrul acestor unităţi. Astfel, potrivit noului act normativ, pe perioada situaţiei de urgenţă, Consiliul Judeţean Argeş nu mai coordonează activitatea celor nouă spitale, respectiv Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti, Spitalul de Pediatrie Piteşti, Spitalul Orăşenesc "Regele Carol I" Costeşti, Spitalul de Psihiatrie "Sf. Maria" Vedea, Spitalul de Pneumoftiziologie Leordeni, Spitalul de Pneumoftiziologie "Sf. Andrei" Valea Iaşului, Spitalul de Recuperare Brădet, Spitalul de Geriatrie şi Boli Cronice "Constantin Bălăceanu Stolnici" Ştefăneşti şi Spitalul de Boli Cronice Călineşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
