Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:05

Şi la Muşăteşti, coronavirusul a impus încălcarea tradiţiilor de Sărbătorile Pascale

Comunitatea locală de pe cursul Râului Vâlsan este una care are rădăcini adânci în trecut şi respectă - ca şi celelalte din întreaga ţară - obiceiurile moştenite din bătrâni. În fiecare an, Sărbătorile Pascale erau aşteptate cu mare nerăbdare de la mic la mare, căci simbolizau despărţirea de iarnă şi intrarea în primăvară şi într-un nou an agricol, de care gospodarii pământului îşi legau mari speranţe de belşug, care să le răsplătească truda prin care făceau pământul să rodească şi să-şi îmbunătăţească vieţile. Iar prima sărbătoare simbolică era aceea a Floriilor, când mergeau la biserică să ia ramuri de salcie înverzite, sfinţite, ce simbolizau trezirea naturii la o nouă viaţă. Şi pe care cei mai mulţi dintre cei mai în vârstă, mai ales, obişnuiau să le pună sub icoane, alături - eventual - de candelele aprinse sub ele... De această dată, pandemia de coronavirus a impus multe interdicţii, între care se regăseşte şi aceea de a nu participa la slujbele religioase, pentru a se respecta astfel distanţarea socială şi a se preveni răspândirea bolii ce s-a dovedit a fi mortală prin alte locuri, din fericire, deoarece meleagurile noastre au fost mai protejate de astfel de nenorociri. Şi asta datorită bunei colaborări dintre administraţia publică locală şi cetăţenii care au înţeles necesitatea respectării măsurilor impuse prin ordonanţele militare. "Deocamdată noi nu ne-am confruntat cu probleme deosebite. La ora actuală mai avem în autoizolare doar vreo 3 cazuri, care sunt pe cale să iasă din această stare. Noi am analizat situaţia cu interdicţiile vizând sărbătorile şi le-am recomandat oamenilor să le respecte fără ezitare. Din câte ştiu, preoţii vor face slujba de Florii şi vor împărţi enoriaşilor ramuri de salcie, potrivit vechilor obiceiuri. La fel se va întâmpla şi de Paşti, când sperăm ca locuitorii noştri să rămână la casele lor, ca să nu se expună unui pericol ce ne-ar putea ameninţa întreaga comunitate", ne-a declarat la finalul săptămânii trecute primarul Constantin Oancea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It