Locuitorii din Şuici nu vor lua lumină de la biserici în Noaptea Învierii!

Comunitatea locală este una destul de liniştită, iar teama de infectare cu coronavirusul i-a determinat pe cei mai mulţi dintre localnici să respecte cât mai strict interdicţiile impuse. Măsurile stabilite de comitetul local de specialitate după decretarea stării de urgenţă la nivel de ţară şi-au dovedit utilitatea. Acestea au fost adoptate după o consultare cu factorii responsabili din cadrul primăriei, cu consilierii locali, medici de familie sau veterinari, cu directorul de la U.A.M.S., precum şi cu reprezentanţii Poliţiei şi ai Pompierilor. Aceştia au intrat în grupuri de câte trei în sala de consiliu şi au studiat dosarul cu materiale pus la dispoziţie de către reprezentanţii primăriei. S-au făcut propuneri şi s-au adoptat prin vot separat anumite amendamente, ce şi-au dovedit în timp utilitatea. Între acestea merită menţionat faptul că s-au achiziţionat prin CLSU echipamentele de protecţie necesare pentru angajaţii care lucrează la salubritatea comunei. Personalul din aparatul propriu al primarului menţine o legătură strânsă cu localnicii şi-i ajută pe cei vârstnici, cu probleme, ori de câte ori formulează cereri de acest gen. Şedinţa de consiliu din luna martie s-a desfăşurat în spaţiul generos de la Căminul Cultural, la fel ca la Sălătrucu şi Valea Iaşului, care a permis distanţarea participanţilor. Pentru aprilie se vor menţine condiţiile, dacă nu vor interveni schimbări în deciziile stabilite prin ordonanţele militare pentru protecţia populaţiei de pandemie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
