Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:05

La Poienarii de Argeş, teledon pentru consătenii aflaţi în situaţii dificile

Primarul Dragoş Boncea şi bunul său prieten şi colaborator, inimosul viceprimar Cornel Panţeru, au pus în aplicare această idee generoasă. "Am luat legătura telefonic cu mai mulţi oameni cu posibilităţi financiare, ridicaţi din comuna noastră, cu prieteni oameni de afaceri şi nu numai şi am reuşit să strângem astfel o sumă de bani, la care am adăugat contribuţiile proprii. Astfel am reuşit să cumpărăm alimente de primă necesitate pentru Sărbătorile Pascale cu care am pregătit circa 50 de pachete, pe care le-am distribuit familiilor cu persoane în vârstă ori celor cu situaţie materială precară, dar cu mai mulţi copii. Acum, în Săptămâna Patimilor, vom distribui o a doua tranşă de 100 de pachete cu alimente, pentru a le lumina sărbătorile celor ce stau acasă, respectând regulile luptei anti-virus!", ne-a declarat primarul Dragoş Boncea. Din aceeaşi sursă am mai aflat că împreună cu viceprimarul Cornel Panţeru a distribuit şi o primă tranşă de 100 de măşti de protecţie, urmând ca zilele acestea să fie urmate de alte 500-600 de bucăţi. Edilii şefi, care sunt zi de zi la dispoziţia cetăţenilor, nu ostenesc în a le aminti să stea acasă distanţaţi social şi evitând să meargă la slujbele religioase prilejuite de Învierea Domnului, pentru a limita astfel pericolul răspândirii coronavirusului. "Suntem alături de oameni şi rămânem în continuare în slujba lor, aşa cum am dovedit în toţi aceşti ani!", au concluzionat cei doi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It