Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 23:05

Tradiţionala "Masă a împăcării" de la Galeş a fost anulată anul acesta!

Restricţiile impuse de lupta anti-pandemie au întrerupt şi obiceiul tradiţional al "Mesei împăcării", moştenit de la strămoşi şi practicat cu creştină osârdie de către urmaşii din vremurile noastre. În mod obişnuit, la Galeş, în comuna Brăduleţ, cu prilejul Sărbătorilor Pascale, enoriaşii coordonaţi de parohia locală organizau în fiecare an, la biserică, o agapă creştină la care participau localnicii şi nu numai. Bucatele şi toate cele necesare erau oferite de către credincincioşi prin donaţii, constituindu-se într-un prilej de împăcare şi de pace sufletească între cei aflaţi în diverse neînţelegeri. Lupta împotriva coronavirusului şi mai ales măsurile impuse de distanţarea socială au făcut imposibilă respectarea tradiţiei, deoarece numărul participanţilor era unul considerabil. "Faptul că trăim într-o comunitate civilizată a fost dovedit din plin în această perioadă în care s-au respectat restricţiile stabilite pentru limitarea posibilităţii infectării cu acest COVID-19. Noi am întâmpinat Paştele fără izolaţi, chiar dacă avem în comună şi cazuri de cetăţeni ce deţin case de vacanţă pe teritoriul pe care-l administrăm. Dumnealor sosiseră dinainte aici şi au preferat să rămână pe loc după decretarea stării de urgenţă, considerând că erau mai bine protejaţi de pericolul infectării. Şi ţin să precizez că nu au generat probleme pentru autorităţile locale, fapt pentru care le mulţumim. Deranjantă a fost prezenţa unor străini de localitate, rudari de pe la Slănic, care voiau - chipurile - să-şi vândă măturile, coşurile şi alte obiecte realizate din împletituri artizanale din răchită şi nu numai, dar care - probabil - voiau să participe la obiceiul tradiţional de la Galeş, ce a fost amânat pentru vremuri mai bune... În ceea ce priveşte distribuirea Luminii Sfinte a Învierii, parohiile au selecţionat un număr de voluntari, iar primăria le-a pus la dispoziţie echipementul de protecţie necesar. De Paşte, totul a decurs normal, oamenii nu s-au dus la slujbele religioase tradiţionale, dar - după cum spuneam - n-au fost lipsiţi de Lumină. Concluzionând, am avut o sărbătorire liniştită şi fără probleme, astfel că ţin să le mulţumesc consătenilor pentru înţelepciunea de a adopta această atitudine cuminte, preventivă, prin care au protejat întreaga comunitate!", a spus primarul Evlampie Alecu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It